Pierwsze kolczyki dla dziewczynki – jak wybrać?


Przekłuwanie uszu dzieciom to zawsze wielkie wyzwanie dla rodziców. Niegdyś dokonywało się tego zabiegu często w warunkach dom/owych, gdy maluch miał zaledwie kilka tygodni. Aktualnie wiedza na temat gojenia się ran oraz dbanie o higienę są na znacznie wyższym poziomie. Również przekłuwanie uszu u dzieci odbywa się w zupełnie inny sposób. Jak podejść do zrobienia dziurek w uszach i jak wybrać pierwsze kolczyki dla dziewczynki?

Kiedy można przekłuć uszy dziecku?


Przekłuwanie uszu małym dzieciom, a szczególnie w wieku niemowlęcym, nie jest zalecane przez specjalistów. Stanowisko to popierają zarówno pediatrzy, jak i piercerzy, u których zabieg ten powinien zostać wykonany. Uznaje się, że najlepszym momentem na przekłucie uszu u dziecka jest wiek około 12 lat. Należy pamiętać, że to bardzo umowny wyznacznik. Przede wszystkim chodzi bowiem o to, by dziecko w chwili przekłucia uszu było świadome konsekwencji i potrafiło zadbać o higienę nowopowstałych dziurek. Dziewczynka w tym wieku jest również sama w stanie podjąć decyzję o posiadaniu kolczyków. Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest pora roku, w której najlepiej przystąpić do przekłucia uszu. Najlepszy moment to późna wiosna oraz początki jesieni. Sprzyjają temu odpowiednie warunki atmosferyczne. Temperatura za oknem jest na tyle wysoka, by nie zachodziła konieczność ubierania dziecku czapki zaraz po przekłuciu uszu, co mogłoby prowadzić do podrażnień. W okresach tych nie jest również zbyt ciepło, dzięki temu organizm nie poci się nadmiernie, co sprawia, że do świeżych dziurek dostaje się znacznie mniej zarazków.


Jakie kolczyki dla dziecka po przekłuciu uszu będą odpowiednie?



Wybierając pierwsze kolczyki, musimy zwrócić szczególną uwagę na tworzywo, z którego zostały wykonane. Nie mogą być one zrobione ze sztucznych, a tym bardziej barwionych materiałów. Aby uniknąć reakcji alergicznych, najlepiej wybrać kolczyki wykonane ze złota lub srebra. Te metale szlachetne charakteryzują się nie tylko wysoką odpornością na warunki zewnętrzne, ale również nie przyczyniają się do uczuleń. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy w kolczykach nie znajdują się inne domieszki. Dobrą propozycją są również kolczyki wykonane z tytanu i to one najczęściej zakładane są dzieciom świeżo po przekłuciu. Pierwsze kolczyki dla dziewczynki niezależnie od wieku, w którym zdecydujemy się na przekłucie uszu u dziecka, powinny być krótkie. Idealnym rozwiązaniem będą kolczyki na sztyfcie. Nie odstają one od uszu, dlatego trudniej je zahaczyć. Chroni to przed nieostrożnym rozerwaniem dziurki oraz jej uszkodzeniem.

KOLCZYKI SREBRNE Z CYRKONIAMI<br />
Pozłacane kolczyki z cyrkonią


Kolczyki wiszące dla dziewczynki powinniśmy wybrać zdecydowanie później. Dopiero gdy dziecko przyzwyczai się do posiadania biżuterii w uszach i kiedy będzie świadome tego, jak dbać o własne bezpieczeństwo. Pierwsze kolczyki wiszące dla dziewczynki nie powinny być zbyt długie.
Pomiędzy powyżej wymienionymi rodzajami kolczyków, dobrze jest zaproponować dziecku kolczyki z zapięciem angielskim. W przeciwieństwie do sztyftów odstają one od ucha. Nie są jednak zbyt długie, dlatego trudniej je zerwać. Takie kolczyki mają również dodatkową zaletę. Cały kolczyk stanowi jeden element. Dziecko nie jest w stanie zgubić zapięcia ani go połknąć.

Jak wybrać pierwsze kolczyki dla małej dziewczynki?


Wiemy już, z jakiego tworzywa powinny być wykonane pierwsze kolczyki dla dziecka po przekłuciu uszu. Ważną kwestią jest jednak również ich budowa. Kolczyki dla małej dziewczynki muszą być niewielkich wymiarów i mieć dobrze dopasowane zapięcie. Duże kolczyki będą niewygodne i zbyt łatwe do złapania przez małe rączki dziecka. Najlepiej wybrać proste kolczyki, które nie będą interesowały samego malucha, jak i rówieśników. Wesołe, kolorowe kolczyki z motywami bajkowymi nie będą dobrym wyborem dla małej dziewczynki ze świeżo przekłutymi uszami. Pierwsze kolczyki dla dziecka przed założeniem należy dokładnie zdezynfekować. Higiena w przypadku robienia dziurek jest bardzo istotna, gdyż wszelkie zanieczyszczenia mogą poważnie zagrażać zdrowiu dziecka.