Spis treści:
Kamienie syntetyczne — czym się cechują i jak wyglądają?
Kamienie syntetyczne a naturalne — czym się różnią?
Rubin naturalny a syntetyczny — jak odróżnić?
Jak dobrać biżuterię z kamieniami syntetycznymi?
Kamienie syntetyczne czy naturalne?
Kamienie syntetyczne to sztucznie wyhodowane kamienie szlachetne lub ozdobne, które posiadają skład chemiczny i strukturę krystaliczną identyczną z ich naturalnymi odpowiednikami. Charakteryzują się one wysoką czystością, regularną strukturą, a także jednolitą barwą, co umożliwia ich stosowanie w biżuterii oraz w przemyśle elektronicznym, a nawet optycznym. W zależności od projektu mogą przybierać różne formy, doskonale imitując rubiny, szafiry czy szmaragdy. Z tego też powodu biżuteria z kamieniami syntetycznymi jest niezwykle popularna i pożądana.
Decydując się na zakup biżuterii z kamieniami, warto zapoznać się z podstawowymi różnicami pomiędzy surowcem naturalnym i syntetycznym. Należy zwrócić uwagę na:
• pochodzenie — kamienie syntetyczne hoduje się w laboratoriach, podczas gdy naturalne powstają w wyniku procesów geologicznych,
• koszt — w większości przypadków syntetyczne odpowiedniki są tańsze,
• czystość — uzyskiwane w kontrolowanych warunkach formy pozostają zazwyczaj wolne od wad i innych nieczystości, co nie zawsze jest możliwe w przypadku kamieni naturalnych,
• wartość kolekcjonerska — rubiny, szafiry i inne naturalne kamienie szlachetne o niezwykłych kolorach, a także rzadkim pochodzeniu, mają wysoką wartość kolekcjonerską, w przeciwieństwie do tych wytwarzanych w laboratorium,
• środowisko — produkcja kamieni syntetycznych może być bardziej przyjazna dla natury, ponieważ nie wymaga eksploatacji naturalnych złóż mineralnych oraz nie wiąże się z ryzykiem powstającym w wyniku ich wydobycia.
Odróżnienie naturalnego rubinu od jego syntetycznego odpowiednika może być trudne, ale istnieją pewne cechy, które mogą przyspieszyć cały proces. Przede wszystkim istotna jest analiza wizualna. Niektóre naturalne rubiny mają unikalne cechy, takie jak inkluzje, niejednolity kolor i efekty optyczne, wyjątkowo trudne do skopiowania w przypadku ich odpowiedników.
Ponadto odnajdywane w naturze kamienie szlachetne często wykazują reakcję na światło ultrafioletowe. Zwykle nie dotyczy to syntetyków, a nawet jeśli — reakcja jest słaba. Dodatkowych informacji o pierwiastkach i defektach w strukturze kamienia dostarcza badanie spektroskopowe, pomagające w zidentyfikowaniu jego pochodzenia.
Diament, rubin, szafir i szmaragd — jako kamienie szlachetne — posiadają certyfikaty potwierdzające ich autentyczność oraz wartość. Do ich odpowiedników uzyskiwanych w warunkach kontrolowanych w niektórych przypadkach również dodawana jest dokumentacja, pozwalająca na identyfikację ich pochodzenia.
Decydując się na zakup biżuterii z kamieniami syntetycznymi, powinniśmy przemyśleć kilka aspektów swojego wyboru. Na początku zastanówmy się, z jakiej okazji będziemy nosić biżuterię. Następnie wybierzmy kamienie o takich kolorach i kształtach, które najlepiej pasują do naszych stylizacji. Warto stawiać na uniwersalne formy oraz barwy takie jak czerń, biel czy czerwień. Oprócz tego dobrze jest zwrócić uwagę na wielkość biżuterii, by nosiło się ją z przyjemnością i wygodnie.
Ponadto musimy też upewnić się, że biżuteria została wykonana z wysokiej jakości materiałów, takich jak np. srebro, złoto lub platyna, aby uniknąć reakcji alergicznych bądź zniszczenia biżuterii. Natomiast jeżeli zamierzamy kupić biżuterię z kamieniem szlachetnym w celach inwestycyjnych, upewnijmy się, że kamień ma odpowiedni certyfikat potwierdzający jego autentyczność i wartość.
Jeśli cenimy przede wszystkim wartość estetyczną, kolekcjonerską lub inwestycyjną kamieni oraz mamy odpowiednie środki finansowe, powinniśmy zdecydować się na zakup naturalnych wersji. Co przemawia za tym wyborem? Przede wszystkim to, że:
• kamienie naturalne często charakteryzują się unikalnymi wzorami, kolorami i efektami optycznymi, które są trudne do osiągnięcia w przypadku syntetycznych odpowiedników,
• niektóre kamienie naturalne są rzadkie lub pochodzą z określonych miejsc na świecie, co czyni je cennymi dla kolekcjonerów,
• kamienie naturalne, takie jak diamenty, szafiry lub rubiny, często zwiększają swoją wartość w czasie, co czyni je atrakcyjnymi dla inwestorów,
• kamienie naturalne od dawna były ważne dla różnych kultur i tradycji, co czyni je atrakcyjnymi dla osób, które cenią sobie historię oraz znaczenie tych kamieni.
Kamienie syntetyczne jubilerskie doskonale oddają piękno naturalnych minerałów. Pięknie prezentują się jako element eleganckiej biżuterii, a z uwagi na wielość rodzajów pasują niemal do każdej stylizacji. Podczas wyboru warto kierować się własnymi upodobaniami, a także intuicją, która zawsze wskazuje najodpowiedniejszy wariant.