Zegarki mogą mieć paski skórzane o stonowanej kolorystyce, silikonowe albo wykonane z grubo tkanej dzianiny. Osobną grupę stanowią modele z bransoletami. Mediolańska, czyli ozdobiona stalową siatką, oraz segmentowa, z ogniwami połączonymi ze sobą w charakterystyczny sposób, różnią się od siebie ze względu na konstrukcję i wygląd. Miłośnikom delikatniejszych zegarków zwykle przypada do gustu pierwsza opcja. Z kolei klienci, którzy wolą te klasyczne, najczęściej wybierają artykuły z wieloczęściowym mocowaniem.
Bransoleta mediolańska ma bardzo charakterystyczny wygląd. Przypomina ona siatkę wykonaną z drobnych, gęstych oczek (tzw. mesh), która wraz z delikatnym cyferblatem tworzy subtelny zegarek. Dodatek ten jest doskonałym uzupełnieniem wielu dziennych albo wieczorowych stylizacji. Oryginalna i misternie wykonana plecionka zawsze prezentuje się niezwykle elegancko.
Zbyt długa bransoleta typu mesh nie powinna stanowić dla nas problemu. Nie potrzebujemy profesjonalnych narzędzi, aby ją odpowiednio skrócić. Możemy dokonać tego w domu przy użyciu płaskich przedmiotów, takich jak pilnik do paznokci lub niewielki śrubokręt, którym łatwo podważa się zatrzask przy zapięciu. Przesunięcie go w dowolnym kierunku, a następnie zablokowanie na odpowiedniej długości kończy cały proces dopasowania paska ze stalowej siateczki.
Jak dobrze dopasować bransoletę? Na początku musimy starannie zmierzyć obwód nadgarstka, ciasno owijając wokół niego metr krawiecki. Jeśli zegarek ma być luźniejszy, to dodajemy 1 cm do wyniku otrzymanego pomiaru. Natomiast jeżeli wolimy idealnie dopasowany, wówczas doliczamy tylko 0,5 cm.
Klasyczną, segmentową bransoletę w przeciwieństwie do siateczkowej tworzą poszczególne moduły, a każdy z nich łączy się ze sobą teleskopowo. Skrócenie jej polega na usunięciu jednego lub kilku ogniw. Zabieg ten nie jest tak prosty, jak w przypadku bransolety typu mesh. Wymaga on od nas czasu, precyzji i użycia odpowiednich narzędzi. Warto też zaznaczyć, że czynność ta wykonana na własną rękę niesie za sobą pewne ryzyko związane z ewentualnymi uszkodzeniami.
Co należy zrobić, aby samodzielnie prawidłowo skrócić bransoletę segmentową? Po pierwsze powinniśmy wyposażyć się we właściwe narzędzia. Niestety sama pęseta, a nawet mały śrubokręt mogą nie wystarczyć — potrzebujemy również wbijaka oraz młotka. Szeroki blat i dodatkowa dłoń stabilnie przytrzymująca wieloczęściową obręcz to dodatkowa pomoc w czasie tej skrupulatnej pracy.
Kolejny krok to rozpoznanie, które zawsze wiąże się z określeniem rodzaju połączeń poszczególnych elementów. Czasem są to śrubki, ale najczęściej szpilki (piny). Ważne, abyśmy wiedzieli, że bransolety zegarków na niektórych ogniwach mają zazwyczaj oznaczenie w postaci strzałek. Wskazują one kierunek wybijania tylko tych części, które wolno nam zdemontować. Przystępując do pracy, musimy pamiętać, że poszczególne moduły usuwa się parami zarówno z dolnej, jak i z górnej części bransolety. Ustawiając zegarek strzałkami do dołu, uderzamy młotkiem w górny otwór na tyle silnie, by dołem wypadł z niego pin. Wówczas łatwo usuwamy niepotrzebne elementy, a pozostawione na nowo łączymy w całość.
Jak już wiadomo, za duża bransoleta zegarka to niewielki problem. Zawsze mamy możliwość rozwiązać go w domowym zaciszu, jeśli tylko czujemy się na siłach. Warto pamiętać, że istnieją dwa sposoby na poradzenie sobie z niepożądanym rozmiarem bransolety — skorzystanie z profesjonalnej pomocy to bezpieczne rozwiązanie naszego problemu. Zegarmistrz wyposażony w specjalne kostki montażowe czy odpowiednie imadło jest w stanie sprawnie i bez zniszczeń dokonać dla nas wszelkich pożądanych regulacji.