Jak zdjąć pierścionek lub obrączkę ze spuchniętego palca?


Nawet jeżeli masz idealnie dobrany rozmiar pierścionka lub obrączki, czasami może zdarzyć się tak, że ta biżuteria utknie, a tym samym trudno będzie ją ściągnąć.

W takiej sytuacji warto zrezygnować z uporczywego zdejmowania biżuterii na siłę, a postawić na sprawdzone i skuteczne sposoby, dzięki którym łatwo zsuniesz ulubione dodatki z najbardziej spuchniętego palca.

Dlaczego pierścionek nie chce zejść z palca?

Do puchnięcia palców może dochodzić zarówno z bardzo poważnych, jak i bardziej błahych przyczyn. Z takim stanem mamy bardzo często do czynienia po skończonym wysiłku fizycznym, czy wskutek urazu w obrębie dłoni. Do spuchnięcia może dojść również na skutek reakcji alergicznej, czy poprzez nadmierne zatrzymanie wody w organizmie. Zdarza się, że palce puchną w wyniku przyjmowania konkretnych leków, a także wtedy, kiedy temperatura otoczenia jest bardzo wysoka.

Obrzęk palców, który trwa przez długi czas, a do tego idzie w parze z różnymi dolegliwościami bólowymi, może wskazywać na pewne choroby, dlatego w takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem i ustalenie przyczyny.

Jak przygotować się do ściągnięcia biżuterii ze spuchniętego palca?

Jeżeli pierścionek, lub obrączka utknęła na Twoim palcu, to w miarę możliwości postaraj się jak najszybciej je usunąć. W celu ułatwienia sobie tego możesz zdecydować się na wysokie uniesienie ręki, tak aby opuchlizna miała szansę, chociaż odrobinę się zmniejszyć. Dodatkowo zanurz spuchniętego palca w misce z bardzo zimną wodą, co z kolei pozwoli na skuteczne obkurczenie naczyń krwionośnych. Możesz do tego wykorzystać także kostki lodu — schłodzenie palca bardzo dobrze zmniejsza obrzęk. Jeżeli obrzęk palca powstał na skutek urazu i doskwiera Ci silny ból, pomocne mogą okazać się środki przeciwbólowe.

Domowe metody, dzięki którym uda Ci się łatwo ściągnąć obrączkę ze spuchniętego palca

Nawet w przypadku bardzo mocnego opuchnięcia, a także w momencie, gdy niefortunnie nałożysz zbyt mały pierścionek, nieocenioną pomocą może okazać się tłuste mydło, olej, a nawet płyn do naczyń. Rozprowadź je na palcu, aby nadać powierzchni palca większego ślizgu i łatwo ściągnąć pierścionek.

Przydatna może okazać się także cienka taśma klejąca, kawałek płaskiej tasiemki, nici dentystycznej, albo zwykłej nitki do szycia. Wystarczy, że owiniesz ciasno wybrany materiał poniżej pierścionka i zaczniesz delikatnie go przesuwać, cały czas obracając. To równie szybki, a zarazem możliwy do wypróbowania w domu sposób.

Jak zdjąć pierścionek, gdy opuchlizna się powiększa?

Jeśli pomimo wyżej opisanych prób, pierścionek absolutnie nie schodzi, ani nawet delikatnie nie zsuwa się z opuchniętego palca, odczekaj kilkanaście minut, zanim spróbujesz ponownie. Wykorzystaj ten czas do namoczenia ręki w chłodnej wodzie. Gwałtowna zmiana temperatury powinna skutecznie zniwelować obrzęk i zmniejszyć opuchliznę.

Profesjonalna pomoc w zdejmowaniu pierścionka

Domowe sposoby nie działają i nie przynoszą Ci żadnej ulgi, a ból zaczyna narastać?

W takiej sytuacji pierścionek ze spuchniętego palca pomoże Ci zdjąć lekarz. Pamiętaj jednak, aby nie czekać zbyt długo, ponieważ może to doprowadzić do sytuacji, w której krew nie będzie mogła swobodnie dopływać.

Pomocna może okazać się także wizyta u jubilera. Wprawiony jubiler wykona bardzo dyskretne nacięcie, które jednocześnie pozwoli wyswobodzić palec i nie zniszczy ulubionej ozdoby. Nie martw się, bardzo często nie ma żadnych problemów z tym, aby naprawić uszkodzoną biżuterię w taki sposób, aby nie było na niej żadnych widocznych śladów wcześniejszego rozcięcia.

Jak poradzić sobie z wrośniętą obrączką?

Z wrośnięciem obrączki mamy do czynienia wtedy, kiedy biżuteria przez bardzo długi czas, nie jest w ogóle ściągana z palca. W efekcie może to prowadzić do widocznych i niebezpiecznych obrzęków, a także do uciśnięcia naczyń krwionośnych.

Aby tego uniknąć — najlepiej codziennie, np. przed wieczornym prysznicem, lub pójściem spać, warto ściągnąć obrączkę i odłożyć ją do szkatułki z biżuterią.

Z tego względu warto również zwrócić uwagę także na sam rozmiar obrączki. Bezsprzecznie nie powinna być ona zbyt ciasna, tak aby na co dzień nie doprowadzała do żadnego dyskomfortu, ani nie doprowadzała do sytuacji, w której trudno jest już ściągnąć pierścionek ze spuchniętego palca. Postaw na model, który będzie dobrze dopasowany, ale z delikatnym luzem.

Kiedy zrezygnować z noszenia biżuterii?

Regularne zdejmowanie biżuterii pozwala naszym palcom swobodnie odpocząć i się zregenerować, a tym samym wspiera ich dobrą kondycję. Ściągaj swoje pierścionki codziennie, a także w ciągu dnia, kiedy zdarzy Ci się odczuć jakikolwiek dyskomfort. Przyczyn, które doprowadzają do puchnięcia palców, może być bardzo wiele – od zatrzymania wody w organizmie po poważne infekcje, niemniej jednak pamiętając o kilku wskazówkach, mocno ograniczysz takie sytuacje. Zadbaj o prawidłową, zróżnicowaną dietę, zawsze ściągaj pierścionki przed rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych.

W momencie, kiedy już zauważysz, że masz opuchnięty palec — działaj powoli i dokładnie. Zawsze miej w domu folię spożywczą, nitkę dentystyczną, a także mydło, które mogą okazać się nieocenioną pomocą w takiej sytuacji.