Pokaż filtry
Cena
Płeć
Mechanizm
Wodoodporność
Funkcje
Materiał paska/bransolety
Szkło
Producent
Kolekcja
Szerokość koperty
mm
Twój wybór: Wyczyść filtry
Ukryj filtry
Trafność
  • Trafność
  • od najnowszych
  • Po cenie (rosnąco)
  • Po cenie (malejąco)
  • Według sprzedaży
Jesteś na stronie: z   2 Przejdź

Doxa SUB

Doxa Sub – kultowe zegarki nurkowe dla profesjonalistów i amatorów.

Fascynuje Cię odkrywanie tajemnic podwodnego świata? Nurkujesz rekreacyjnie lub wyczynowo? A może po prostu lubisz aktywnie spędzać wolny czas nad wodą, pływając lub surfując? W każdej z tych sytuacji świetnie sprawdzi się zegarek nurkowy typu diver. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najwyżej cenionych linii gadżetów tego typu są szwajcarskie zegarki nurkowe Doxa Sub. Jaka historia kryje się za ich powstaniem i co je wyróżnia? Co sprawia, że zegarki Doxa Sub są naprawdę wyjątkowe, i wybierz idealny model dla siebie!

Zegarki Doxa – jak to się zaczęło?

Marka Doxa wywodzi się prosto z kolebki szwajcarskiego zegarmistrzostwa – z łańcucha górskiego Jura. To właśnie tam, w okolicach miejscowości Neuchatel, utalentowany i pracowity Georges Ducommun po kilku latach terminowania w miejscowym zakładzie w 1889 r. postanowił założyć swoją własną fabrykę produkującą zegarki: „Georges Ducommun, Fabriques Doxa”. Samo słowo „doxa” pochodzi z języka greckiego i można je przetłumaczyć jako „chwała” czy „sława”. Szybko okazało się, że idealnie opisuje ono wszystko, co wychodzi spod ręki mistrza Ducommuna.

Niemal od początku istnienia firmy zegarki Doxa nagradzane były w wielu prestiżowych branżowych konkursach, ciesząc się opinią luksusowych akcesoriów dla osób ceniących sobie wysoką jakość i precyzję wykonania. Georges Ducommun odważnie podejmował się też nowych, oryginalnych wyzwań – współpracował m.in. z marką Bugatti, tworząc specjalistyczne zegary na deski rozdzielcze ich szybkich samochodów wyścigowych. Opracował też liczne rozwiązania dla przemysłu lotniczego i stoczniowego.

Zegarki Doxa Sub – nowoczesna linia z tradycjami

W kwestii zegarków osobistych marka Doxa z czasem wyspecjalizowała się szczególnie w gadżetach dla podróżników i osób uprawiających sport. Przełomowym momentem nie tylko dla Doxa, ale i dla całej branży zegarmistrzowskiej, okazały się lata 60. W odpowiedzi na rosnącą popularność nurkowania – zarówno jako sportu wyczynowego, jak i zajęcia o charakterze rekreacyjnym – w szwajcarskich zakładach Doxa postanowiono wówczas bowiem stworzyć nowe modele zegarków, przeznaczone specjalnie dla nurków.

Prace nad tym wyjątkowym projektem rozpoczęły się w 1964 r. Powierzono je zespołowi roboczemu, w którym razem z doświadczonymi zegarmistrzami pracowały osoby zawodowo zajmujące się nurkowaniem. Co więcej, kolejne etapy tworzenia zegarka nurkowego oraz uzyskane efekty prac na bieżąco konsultowano z członkami U.S. Diving Association – Amerykańskiego Towarzystwa Nurkowego.

W założeniu zegarek Doxa miał być przede wszystkim wygodny, czytelny, prosty w użyciu i niezawodny w podwodnych eksploracjach. Jego twórcom zależało też na tym, by był on dość przystępny cenowo – tak, by mogli z niego korzystać także amatorzy. Wielomiesięczne prace zespołu obfitowały więc w liczne testy, które pozwoliły na uzyskanie optymalnych parametrów dla wyjątkowego zegarka nurkowego.

Doxa Sub 300 T– klasyczny zegarek nurkowy

Doxa Sub 300 T, będący owocem współpracy zegarmistrzów i zawodowych nurków operacyjnych, miał swoją premierę w roku 1967 r. podczas prestiżowych targów branży zegarkowej i biżuterii Baselworld w Bazylei. Ten niezwykły projekt zrewolucjonizował myślenie o zaawansowanym zegarku nurkowym. Jego nazwa – SUB 300 T – nawiązywała wprost do jego możliwości: zegarek pozostawał w pełni funkcjonalny i wodoodporny na głębokości 300 m, zaś jego tarczę wykonano z trytu (T).

Design modelu Doxa Sub 300 T – ze stalową kopertą o średnicy 42 mm w kształcie beczki i zintegrowanymi uszami – stanowił swego rodzaju powiew świeżości, jeśli chodzi o zegarki sportowe. Wyróżniało go bowiem kilka innowacyjnych elementów. Szczególną uwagę zwrócono na kolor tarczy, od którego zależała czytelność wskazań zegarka na znacznych głębokościach. Podczas specjalistycznych testów przeprowadzanych w wodach Jeziora Genewskiego sprawdzano różne kolory: m.in. turkusowy, żółty czy czerwony. Najbardziej czytelna na głębokości 30 m okazała się jednak tarcza w kolorze pomarańczowym – stąd charakterystyczny jaskrawy kolor cyferblatu tego klasycznego modelu.

Precyzyjnie dopracowano także inne elementy zegarka, wpływające na jego czytelność. Indeksy i wskazówki modelu Doxa Sub 300 T wypełniono dużą ilością masy trytowej. Dzięki temu indeksy były widoczne nawet w niezbyt przejrzystej wodzie – co więcej, świeciły nawet na większych głębokościach, gdzie dociera niewielka ilość promieni słonecznych. Cechą charakterystyczną zegarka Doxa Sub 300 T jest też powiększona wskazówka minutowa. Jej rozmiar i szerokość nie bez powodu wyraźnie przyciąga wzrok. Jej projektanci doskonale zdawali sobie bowiem sprawę, że podczas nurkowania to właśnie świadomość upływających minut jest najbardziej istotna.

Cały innowacyjny model zamknięto charakterystycznym, ząbkowanym bezelem z obrotową lunetą. Wygrawerowano też na niej skalę używaną przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych (US Navy Air Dive Table). Tak przygotowana luneta okazuje się bardzo praktyczna: pozwala bowiem nurkowi precyzyjnie określić maksymalny przedział czasu, który może on bezpiecznie spędzić pod wodą, a także czas niezbędny do dekompresji, którą należy wykonać jeszcze przed wynurzeniem.

Jacques-Yves Cousteau i seria Doxa Sub 300T Conquistador

Pierwszy zegarek Doxa Sub z automatycznym mechanizmem trafił do sprzedaży na początku 1967 r. i szybko zyskał dużą popularność. W dużym stopniu przyczynił się do tego słynny francuski podróżnik, reżyser i badacz mórz, Jacques-Yves Cousteau. Tak bardzo spodobał mu się opracowany przez markę Doxa zegarek nurkowy, że zarządzana przez niego firma US Divers Company stała się wyłącznym dystrybutorem marki Doxa w USA, a sam Cousteau uczestniczył w rozwijaniu i testowaniu kolejnych modeli z serii Doxa Sub. W ten sposób narodziła się ikoniczna linia profesjonalnych zegarków dla nurków, przez lata poszerzanych i wzbogacanych o kolejne funkcjonalności.

W 1969 r. swoją premierę miał jeden z przełomowych modeli w historii zegarmistrzostwa. Doxa Sub 300 T Conquistador był bowiem pierwszym ogólnodostępnym zegarkiem nurkowym wyposażonym w zawór helowy. 50 lat później, w roku 2019, na rynku pojawił się nowy model Doxa Sub 300 T, będący hołdem dla kultowego oryginału. Łączy on charakterystyczne elementy klasycznego zegarka, wzbogacając go o nowoczesne techniczne udoskonalenia na miarę naszych czasów. Dziś obok nawiązującego wprost do klasyki Doxa Sub 300 T Conquistador do wyboru są też inne warianty, które nieco różnią się kolorem tarczy i szczegółowymi funkcjonalnościami, m.in. ciemnoniebieski Doxa Sub 300 T Carribean i czarny Doxa Sub 300 T Sharkhunter.

Seria Doxa Sub 200

Zegarki nurkowe Doxa Sub 200 nawiązują w kwestii designu i funkcjonalności do klasycznej linii Doxa Sub 300 T. Różni je wytrzymałość – zegarek nurkowy z serii Sub 200 może być użytkowany na maksymalnej głębokości 200 m. Świetnie sprawdzi się więc zwłaszcza w przypadku osób, które nurkują rekreacyjnie i nie potrzebują wyśrubowanych parametrów. W tej serii znajdziesz kilka ciekawych modeli – zwróć uwagę m.in. na kultowy już dzisiaj zegarek Doxa Sub 200 T. Graph, zwieńczony szafirowym szkiełkiem odpornym na zarysowania, czy nowoczesny i funkcjonalny model Doxa Sub 200 C. Graph.

Seria Doxa Sub 1500T

Profesjonalny zegarek Doxa Sub 1500 T to gadżet zaprojektowany z myślą o najtrudniejszych wyzwaniach. Jest bowiem wodoodporny nawet na znacznie większych głębokościach – do 1500 m – co sprawia, że z powodzeniem mogą po niego sięgać najbardziej ambitni adepci nurkowania. Podstawowe założenia jego designu wpisują się w ponadczasowe standardy wyznaczone przez klasyczne zegarki Doxa Sub 300 T. Do wyboru masz kilka wersji kolorystycznych – to m.in. pomarańczowy model 1500 T Professional czy niebieski model 1500 T Aquamarine.

Sprawdź pełną ofertę zegarków do nurkowania Doxa Sub i wybierz model, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom!

Zegarki damskie i męskie w W.KRUK

Zegarki Doxa z bransoletą ze stali, zegarki szwajcarskie, końcówki kolekcji zegarków, męskie zegarki Doxa, zegarki Doxa ze szkłem szafirowym.

Zegarki szwajcarskie Doxa

Zegarki automatyczne Doxa, szwajcarskie zegarki kwarcowe Doxa, damskie zegarki Doxa, smartwatche, etui podróżne na zegarki, ściereczki do czyszczenia zegarków.