Odpowiedni rozmiar pierścionka nie jest jedynie kwestią estetyczną. To również, a może przede wszystkim, kwestia bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Zbyt mały pierścionek może nie tylko powodować dyskomfort podczas noszenia, ale i wywierać negatywny wpływ na skórę, a nawet stawy w palcach. Zbyt duży pierścionek może z kolei zsunąć się z dłoni i ulec zgubieniu. Może też przesuwać się, obracać, a nawet naciskać na palec obok, powodując ból. Aby zapobiec takiemu ryzyku, warto zastanowić się nad korektą rozmiaru pierścionka.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, kiedy zmiana rozmiaru obrączki lub pierścionka jest możliwa, na czym polegają tego rodzaju korekty oraz jakie są domowe sposoby dopasowania wielkości pierścionka do potrzeb indywidualnych, z przyjemnością pomożemy Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Opowiemy też o tym, jak wygląda zmniejszenie i powiększenie pierścionka, wykonane zgodnie ze sztuką jubilerską.
Korektę rozmiaru pierścionka należy wykonać wtedy, gdy nie nadaje się on do noszenia. Problemem jest zarówno zbyt ciasny pierścionek, który wywołuje dyskomfort podczas użytkowania, jak i zbyt luźny pierścionek, który zsuwa się z palca. Do najczęstszych przyczyn chęci zmiany rozmiaru pierścionka należą następujące sytuacje:
Bez względu na to, co jest przyczyną nieodpowiedniego rozmiaru obrączki lub pierścionka, stan ten można zmienić. Zmniejszenie pierścionka oraz jego powiększenie to zabiegi, które u jubilera wykonywane są bardzo często.
Sprawdź pierścionki zaręczynowe.
Zanim jednak udasz się do specjalisty, zastanów się czy powiększanie lub zmniejszanie rozmiaru pierścionka jest w Twoim przypadku jedynym rozwiązaniem.
O zmianie rozmiaru obrączki lub pierścionka należy pomyśleć wtedy, gdy wszystkie inne możliwości zostały wyczerpane. Jeśli jest to na przykład źle dobrany pod względem rozmiaru pierścionek zaręczynowy, korekta jest konieczna. Jeżeli jednak sprawa dotyczy innego rodzaju pierścionka lub obrączki, warto rozważyć pozostałe możliwości.
Zanim zdecydujesz się powiększyć lub zmniejszyć pierścionek, zastanów się nad tym, czy możesz rozwiązać ten problem w inny sposób. Być może wystarczy, że:
Jeżeli Twoja obrączka, pierścionek zaręczynowy lub inny rodzaj ozdoby palca jest nieodpowiedni, możesz udać się do jubilera z prośbą o zmniejszenie pierścionka. Zabieg ten jest dość powszechny i w wielu przypadkach nie stanowi problemu.
Nie zawsze można jednak zmniejszyć pierścionek na tyle, na ile zachodzi potrzeba. Czasami bywają również przypadki, w których jubiler odmawia zmiany rozmiarów pierścionków z powodu zbyt dużego ryzyka pozostawienia widocznych śladów ingerencji. Najczęstsze przyczyny braku możliwości korekty rozmiaru pierścionka to:
W wielu pierścionkach rozmiary mogą zostać zmienione przez jubilera bez najmniejszego problemu. Prawdziwy specjalista robi to z najwyższą starannością, dlatego pierścionki po korekcie rozmiaru nie posiadają widocznych śladów jej wykonania. Należy jednak korzystać z usług wykwalifikowanego jubilera, ponieważ osoba niedoświadczona może nie poradzić sobie z zadaniem w stu procentach.
Na czym polega profesjonalne zmniejszenie pierścionka?
Zmniejszenie pierścionka polega na:
Aby zmniejszyć pierścionek zaręczynowy, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które opisaliśmy wyżej. Niektóre z nich wykluczają taką możliwość, co również zostało już omówione. Dokładnie tak samo jest w przypadku powiększenia pierścionka. Skomplikowana struktura, różnego typu zdobienia, niestandardowy rodzaj kruszcu i zbyt duża korekta stanowią przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Udając się do jubilera, warto wziąć to pod uwagę.
Zmianie rozmiaru pierścionka najczęściej towarzyszy wykonanie tak zwanej wstawki. Aby pierścionek miał większy rozmiar, należy rozciąć obrączkę, wstawić wcześniej przygotowaną wstawkę i zlutować ją z dwoma końcami wyrobu. Po wypolerowaniu ozdoba nie nosi śladów ingerencji, dlatego jest to szeroko polecany sposób, by powiększyć pierścionek.
Niewielka zmiana obwodu pierścionka może zostać nadana bez konieczności rozcinania wyrobu. Aby powiększyć pierścionek o maksymalnie jeden rozmiar, można poprosić specjalistę o rozciągnięcie ozdoby. Zaręczynowy lub inny pierścionek nakłada się w tym przypadku na specjalny przyrząd jubilerski i równomiernie uderza w niego do momentu, gdy poszerzy swój obwód o wskazaną wartość.
Pierścionek ze srebra, złota lub stali nierdzewnej można zarówno zmniejszyć jak i powiększyć. Czas trwania takiego zabiegu wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Jest to zależne od konstrukcji wyrobu. Jeden pierścionek wystarczy powiększyć poprzez delikatne rozciągnięcie, drugi pierścionek wymagać będzie rozcięcia i lutowania, co wiąże się z dodatkowymi czynnościami, wydłużającymi okres naprawy. Sama naprawa nie jest jednak największym problemem, jeśli chodzi o czas oczekiwania. Dobry jubiler przyjmuje bowiem zlecenia na kilka tygodni z góry, dlatego najczęściej korekta rozmiaru trwa około miesiąca.