Na której ręce nosi się obrączkę? Tradycje i znaczenia w różnych kulturach

Noszenie obrączki ślubnej przez małżonków to tradycja o niezwykle dawnych korzeniach. Jako jedna z niewielu, pielęgnowana jest po dziś dzień na całym świecie. W zależności od kręgu kulturowego, obrączki noszone są na prawej lub na lewej ręce. Jeśli chcesz dowiedzieć się, skąd pochodzi tradycja noszenia obrączek, na której ręce nosi się obrączkę ślubną w Polsce, a na której w innych krajach oraz jakie znaczenie mają obrączki w różnych kręgach kulturowych, z chęcią podzielimy się z Tobą kilkoma niezwykłymi ciekawostkami!

Obrączki ślubne – biżuteria o niezwykłym znaczeniu

Zdecydowana większość osób nie wyobraża sobie ceremonii ślubnej bez wzajemnego wręczenia sobie obrączek przez świeżo zaślubionych małżonków. Ta biżuteria jest najbardziej wyrazistym symbolem zawarcia małżeństwa. Okrągły kształt obrączki symbolizuje nieskończoną miłość, którą mąż i żona przyrzekają sobie podczas ceremonii zaślubin. Mimo, że tradycja noszenia obrączki sięga czasów starożytnych, Kościół włączył ją oficjalnie do ceremonii ślubu dopiero w XIII wieku. Obrączka ślubna jako symbol miłości występuje jednak nie tylko w kulturze katolickiej. Różnice kulturowe sprawiają, że tradycja kultywowana jest na świecie w różny sposób. Łączy je jednak jedno – zwyczaj noszenia obrączek przez małżonków na konkretnej ręce i konkretnym palcu dłoni.

Sprawdź nasze obrączki ślubne.

Noszenie obrączki na przestrzeni dziejów – poznaj historię tej wspaniałej tradycji

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym skąd pochodzi tradycja noszenia obrączki ślubnej przez żonę i męża? Czy myśleliście nad tym, dlaczego niektórzy noszą tę biżuterię na serdecznym palcu prawej dłoni, podczas gdy u innych zaobserwować ją można na serdecznym palcu lewej ręki? Niewiele osób zadaje sobie takie pytania, ponieważ zwyczaj ten uznajemy za silnie związany z naszą kulturą. Obrączka ślubna na dłoniach małżonków jest czymś tak oczywistym, jak uroczyste kreacje podczas ceremonii zaślubin. Mamy nadzieję, że udało nam się zasiać w Was nutkę ciekawości i zachęcić do zapoznania się z niezwykle ciekawą historią tradycji noszenia obrączek ślubnych.

Starożytność

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale zarówno obrączka, jak i pierścionek zaręczynowy, to wynalazek, który zawdzięczamy Egipcjanom. W starożytnym Egipcie obrączki, które wręczali sobie małżonkowie, wykonane były ze skór i roślin. Ich nietrwały charakter pchnął Egipcjan do szukania lepszych rozwiązań. W ten sposób powstały pierwsze obrączki ślubne z bardziej wytrzymałych materiałów, takich jak kość słoniowa, a następnie metal. Różnorodność tradycji w ówczesnym świecie była bardzo zauważalna, choć bardzo często kultury przenikały się nawzajem. Tak było również z pierścionkiem zaręczynowym i obrączkami ślubnymi.

Do Europy zwyczaj noszenia obrączek ślubnych dotarł za pośrednictwem Rzymian. O ile Egipcjanie wierzyli, że okrągły kształt obrączki ślubnej symbolizuje wieczność, o tyle w starożytnym Rzymie wierzono, że obrączka jest symbolem przynależności kobiety do mężczyzny. Jako, że obrączki wykonane były z żelaza i innych metali, symbolizowały trwałość i siłę związku.

Średniowiecze

W średniowieczu zwyczaj noszenia obrączki ślubnej zmienił nieco swój charakter. Z obrączki uczyniono symbol nierozerwalności małżeństwa, a także bliskości Boga w związku. W tym czasie obrączki wykonywane były z metali szlachetnych, takich jak srebro i złoto. Podnosiło to wagę ceremonii, ponieważ wspomniane kruszce były materiałami niedostępnymi dla większości ludzi.

Z czasem noszenie obrączki przez osoby zamężne i żonate stało się normą w większości krajów świata. Mimo drobnych różnic, tradycja ta kultywowana jest również obecnie.

Noszenie obrączki – tradycje i znaczenia w różnych kulturach

Obrączkę ślubną nosi się w wielu różnych kręgach kulturowych. Uogólniając, symbolizuje ona wieczną miłość i nierozerwalność związku. W różnych religiach i kulturach noszenie obrączki posiada jednak nieco inne znaczenie.

Tradycja chrześcijańska

Co oznacza obrączka w kulturze chrześcijańskiej? Przede wszystkim jedność, wierność, miłość i nierozerwalność związku małżeńskiego. Podczas ceremonii ślubnej pan młody zakłada obrączkę pannie młodej, a panna młoda panu młodemu. W tym czasie oboje zobowiązują się do zachowania wierności i przysięgają sobie nawzajem wieczną miłość.

Tradycja żydowska

W kulturze żydowskiej obrączki również są symbolem związku małżeńskiego i jedności. W trakcie zaślubin nowożeńcy przekazują sobie podwójny pierścień, który symbolizuje nierozerwalność ich związku. Obrączki bardzo często zdobione są inskrypcjami napisanymi w języku hebrajskim.

Tradycja afrykańska

Noszenie obrączki w tradycji afrykańskiej symbolizuje nie tylko związek pomiędzy małżonkami, ale również pomiędzy ich rodzinami i całą społecznością. Bardzo często złote obrączki ślubne przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Zdobią je symbole, które nawiązują do lokalnych wierzeń, co nadaje im jeszcze bardziej symbolicznego charakteru.

Tradycja hinduska

Podobnie jak w kulturze chrześcijańskiej, także w hinduskiej, obrączki są zarówno symbolem związku małżeńskiego, jak i bliskości z bóstwami. Ponadto są one również wyrazem równowagi i harmonii w małżeństwie. Biżuteria ta zdobiona jest kamieniami szlachetnymi i ornamentami nawiązującymi do wierzeń przyszłych małżonków.

Na której ręce nosi się obrączkę ślubną? Czy istnieje uniwersalna zasada dla wszystkich?

To, na której ręce nosi się obrączkę, zależne jest od statusu małżonków a także kraju, w którym mieszkają. W niektórych państwach normą jest noszenie obrączki na prawej ręce, w innych tą biżuterią zdobiona jest lewa ręka. Co więcej, zasada zmienia się w przypadku utraty współmałżonka. Wdowy i wdowcy na znak żałoby przekładają bowiem obrączkę na drugą rękę. Nie ma więc jednej uniwersalnej zasady, która obowiązywałaby na całym świecie.

Na której ręce nosi się obrączkę w Polsce? Sprawdź czemu zawdzięczamy tę regułę!

W Polsce obrączkę nosi się na prawej dłoni. Nie zawsze jednak tak było. Kiedyś tradycja nakazywała bowiem noszenie obrączki na lewej ręce. Do XIX wieku zarówno obrączki, jak i pierścionki zaręczynowe, noszono na lewym palcu serdecznym. Zmiana tego zwyczaju nastąpiła podczas Powstania Styczniowego. Na znak żałoby oraz solidarności z kobietami, które w powstaniu straciły mężów i narzeczonych, Polki zaczęły nosić obrączkę na palcu serdecznym prawej ręki. Podobnie stało się z pierścionkiem zaręczynowym. Czwarty palec (licząc od kciuka) prawej dłoni zdobi więc obecnie zarówno pierścionek zaręczynowy, jak i obrączka. W przypadku kobiet zamężnych, oba elementy biżuterii noszone są na tym samym palcu jednocześnie.

Nie jest to jednak zasada, od której nie da się odejść. Obecnie wiele osób woli nosić obrączkę na palcu serdecznym lewej dłoni. Jest to wynik osobistych preferencji, który leży w gestii małżonków.

Na której ręce nosi się obrączkę ślubną w innych krajach? Zobacz jakie zasady obowiązują za granicą

Jak wspomnieliśmy wyżej, w niektórych krajach obrączka noszona jest na czwartym palcu lewej ręki, czyli inaczej niż jest w przypadku Polek i Polaków. Nie jest to zależne od osobistych preferencji panny młodej i pana młodego, ale od tradycji kultywowanej w konkretnej kulturze. Podobnie wygląda oczywiście sprawa noszenia pierścionka zaręczynowego.

Na lewej ręce obrączkę będą nosić małżeństwa z państw takich jak: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Brazylia, Egipt, Czechy, Słowacja, Francja, Meksyk, Iran, Włochy, Słowenia, Szwecja, Turcja, RPA.

Prawą rękę będzie zdobić obrączka małżonków w następujących krajach: Niemcy, Austria, Belgia, Dania, Grecja, Norwegia, Macedonia, Bułgaria, Chile, Wenezuela i Indie.

A na której ręce powinniśmy nosić obrączki, jeśli mieszkamy w Hiszpanii? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta jak w przypadku powyższych państw. Mieszkając w Katalonii i Walencji, obrączka powinna zdobić lewą rękę, natomiast w pozostałych regionach powinna znajdować się na prawej ręce.

Czy obrączkę ślubną zawsze nosi się na palcu serdecznym prawej ręki? Czy istnieją odstępstwa od tej zasady?

Znamy już państwa, w których obrączki nosi się na prawej ręce i takie, w których obrączek ślubnych powinniśmy szukać na palcu serdecznym lewej ręki. Bez względu na to czy mieszkamy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Austrii czy Brazylii, noszenie obrączek kojarzy się z jednym, konkretnym palcem. Jest nim oczywiście wspomniany wielokrotnie palec serdeczny. Ale czy jest tak wszędzie? I czy wynika to z indywidualnych przekonań czy może wpływ mają na to różnice kulturowe?

Obrączka zaręczynowa i ślubna zdobi palec serdeczny nie bez powodu. Ma to swoje źródła w starożytnym Egipcie. Uważano bowiem, że lewa dłoń, a dokładniej palec serdeczny lewej dłoni, łączy się z żyłą miłości. Wiara ta odeszła jednak w niepamięć, choć tradycja pozostała po dziś dzień. Większość osób nie zastanawia się jednak, dlaczego nosi obrączkę właśnie na tym konkretnym palcu i na danej dłoni. Jest to bowiem działanie automatyczne. Tradycja, którą podtrzymujemy, nie zdając sobie sprawy z jej korzeni. Można więc śmiało powiedzieć, że to, na której ręce małżonkowie będą nosić obrączkę i czy będzie to palec środkowy czy serdeczny, pozostaje tylko kwestią uszanowania lub nieuszanowania tradycji.