Dobieranie kolczyków – bardzo popularnego, uwielbianego i wykorzystywanego przez wiele z nas w codziennym życiu elementu biżuterii, to często jeden z ważnych elementów kompletowania stroju. Mając za główne zadanie dodać naszej twarzy elegancji i uroku, kolczyki stanowią doskonały dodatek niemalże każdego outfitu i pasują do wielu okazji. Możliwości i zastosowania, jakie niesie ze sobą wybór kolczyków, nie ograniczają się jednak wyłącznie do uzupełniania przez nie naszego wizerunku w danej sytuacji. Za ich pomocą możemy na różne sposoby optycznie przemodelować nasz wygląd: w zależności od potrzeby nadać twarzy delikatności bądź wyostrzyć jej rysy, zamaskować pewne niedoskonałości oraz mankamenty, nadawać twarzy ekspresywności czy też wręcz przeciwnie, uczynić ją bardziej spokojną i wyciszoną. Warto pamiętać o tych ważnych, a często niedocenianych „zdolnościach” kolczyków – dobieranie kolczyków powinno być zatem podyktowane nie tylko wyglądem lub gustownością wybieranej przez nas ozdoby, ale należy też zadbać o to, żeby ozdoby, które będziemy zakładać, były dobrze dobrane do kształtu naszej twarzy i pozwolić im, by wydobywały z naszej urody to, co najlepsze. W tekście znajdziecie kilka wskazówek i propozycji modeli, z których można skorzystać w podejmowaniu decyzji o zakupie biżuterii tak, aby wybór kolczyków był jak najodpowiedniejszy dla każdego z najbardziej typowych kształtów twarzy.


Twarz owalna

Typową cechą owalnej twarzy jest czoło, którego szerokość jest równa szerokości policzków, czoło może być nawet odrobinę od nich szersze. Między policzkami a podbródkiem twarz zwęża się, tworząc kształt owalu. Jeśli chodzi o rysy jako takie, są one zazwyczaj regularne, w związku z czym wybór kolczyków staje się właściwie formalnością – niemalże każdy ich rodzaj będzie z powodzeniem spełniał swoją rolę i pożądany efekt można będzie uzyskać z łatwością. Należy jednak uważać na to, aby zakładane kolczyki nie były przesadnie długie, ponieważ jest ryzyko, że twarz stanie się karykaturalnie wręcz pociągła. Jeśli zdecydujesz się dobrać kolczyki w kształcie rombów, kwadratów, trójkątów mogą one uczynić Twoją twarz bardziej wyrazistą, więc warto zaopatrzyć się w przynajmniej jedną ozdobę w kształcie figur geometrycznych.


Proponowany model: ZIO/KC53


Trójkątne kolczyki mogą sprawiać wrażenie dość niecodziennych, jednak na żywo będą stanowić intrygujące uzupełnienie Twojego wizerunku, jeżeli charakteryzujesz się twarzą o kształcie owalnym. Geometryczny motyw sprawi, że twoja twarz zalśni wyjątkowym blaskiem, a tego rodzaju ozdoba na pewno nie wyda się nikomu nudna czy oklepana. Szczególnie interesująco i wytwornie model ten będzie się prezentował w połączeniu z odważniejszymi kreacjami, nadając im lekko futurystycznego charakteru, a Ty przekonasz się, że obok takiej ozdoby nikt nie przejdzie obojętnie.


Twarz okrągła

Twarz okrągłą charakteryzuje to, że jej szerokość jest największa w policzkach, zaś zwęża się zarówno w kierunku czoła, jak i podbródka. Linia podbródka jest również zaokrąglona. Jeśli masz okrągłą twarz i zastanawiasz się, jakie kolczyki przyjdą z pomocą w lekkim jej wysmukleniu i wydłużeniu, odpowiedź mogą stanowić kolczyki o kształcie wydłużonym. Jeśli założysz właśnie tego typu ozdoby, twoje rysy optycznie się wyostrzą, wyszczuplą, a kształt twarzy będzie sprawiał wrażenie bardziej zbliżonego do owalu, niż koła. Szczególnym rodzajem tego typu kolczyków są tzw. chandelier earrings, czyli kolczyki wiszące o bardziej rozbudowanych wzorach. Jeżeli jesteś posiadaczką twarzy okrągłej, pod żadnym pozorem nie powinnaś decydować się na noszenie kolczyków w kształcie kół czy dysków, które dodatkowo zaokrąglą optycznie twoje rysy.


Proponowany model: SSX/KS363


Jak pisaliśmy wyżej, dla twarzy okrągłej korzystnym będzie wybór kolczyków dłuższych i bardziej zwisających, które optycznie ją wydłużą. Proponowany przez nas model pasować będzie do niemalże każdej kreacji, sprawiając, że będziesz mogła wyglądać olśniewająco w każdej sytuacji bez obaw o to, że narażasz się na wizerunkową gafę. Uniwersalność oraz nienachalna elegancja tych kolczyków z pewnością okaże się nieoceniona. Jeżeli cechuje Cię okrągła twarz, to jest to ozdoba zaprojektowana specjalnie dla Ciebie.


Twarz trójkątna

Twarz trójkątna, zwana też inaczej twarzą w kształcie serca, ma kilka charakterystycznych atrybutów. Przede wszystkim twarz zwęża się ku podbródkowi, a czoło stanowi najszerszą jej część. Kości policzkowe są często mocno zarysowane, a dolna połowa twarzy węższa od górnej. Przy wyborze kolczyków ważne jest zatem, by nieco zrównoważyć naturalny kształt i uczynić go bardziej regularnym, nadając objętości dolnej części twarzy. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem dobieranie kolczyków krótkich. Pokuszenie się o kolczyki dłuższe, bardziej zwisające również może być korzystne, jednak tylko w przypadku, gdy dolna część ozdoby jest znacznie szersza niż górna. Jeśli postawimy bowiem na podłużne, wąskie (lub zwężające się ku dołowi) kolczyki, doprowadzimy tylko do niepotrzebnego optycznego wydłużenia twarzy, co może sprawić, że jej kształt będzie bardziej kontrastował i rzucał się w oczy.


Proponowany model: WWK/KS1440


Krótkie, subtelne kolczyki, które z pewnością podkreślą twoje atuty i będą doskonale wyglądały w połączeniu z przeróżnymi stylizacjami – nieważne zatem, czy czeka Cię zwyczajny dzień w pracy lub na uczelni, czy też szykujesz się na wielkie przyjęcie, model ten sprawdzi się w każdej z tych okazji. Wkomponowany w kolczyk motyw wilka dodaje mu szczególnego uroku. Dobór kolczyków tego rodzaju to niezrównana propozycja dla osób o twarzy trójkątnej, która ze względu na swoją delikatność i lekkość sprawi, że poczujesz się wyjątkowo.


Twarz kwadratowa

Wśród najbardziej typowych dla twarzy kwadratowej cech możemy wyróżnić przede wszystkim szeroką linię żuchwy i szerokie czoło, co sprawia, że szerokość twarzy jest taka sama niezależnie od tego, na którą jej część zwrócimy. Kości policzkowe są ponadto dość wydatne i mogą rzucać się w oczy. Pierwszorzędną sprawą przy wybieraniu kolczyków dla tego typu twarzy jest złagodzenie twarzy i uczynienie rysów bardziej opływowymi, warto będzie zatem postawić na kształty, które sprawią, że „kwadratowość” twarzy nieco się wygładzi i uszlachetni. Warto zainwestować zatem w ozdoby o bardziej łagodnym projekcie – twarz kwadratowa będzie prezentować się szczególnie korzystnie, jeśli dobierzemy do niej kolczyki w kształcie łezek, obręczy czy też kul. Dobrym wyborem będą także, podobnie jak w przypadku twarzy okrągłej, wszelkie ozdoby twarzy, dzięki którym będzie wydawała się bardziej pociągła.


Proponowany model: SML/KS017


Podczas wybierania kolczyków model ten może okazać się nieoceniony zarówno w przypadku twarzy kwadratowej, jak i okrągłej. Te kolczyki z niewielkimi frędzelkami cechuje zatem nieco bardziej wyrafinowany i złożony projekt. Prezentuje się niezwykle szlachetnie i elegancko, więc najlepiej zachować go na specjalne okazje, w których będzie mógł w pełni ukazać swój potencjał i czar. Zielony, jedwabny model tych zachwycających kolczyków idealnie sprawdzi się na najważniejsze okazje.


Twarz wąska

Dla twarzy wąskiej, zwanej też prostokątną, charakterystyczne są cechy podobne jak przy twarzy kwadratowej: żuchwa, policzki i czoło o mniej więcej takiej samej szerokości, jednak twarz prostokątna jest znacznie bardziej wydłużona niż kwadratowej. Aby twarz sprawiała wrażenie bardziej opływowej, możemy skorzystać z kolczyków o zaokrąglonych kształtach. Unikać należy z kolei dodatków bardziej kanciastych czy nadmiernie długich, których zakładanie z pewnością nie uczyni naszego wyglądu szczególnie korzystnym.


Proponowany model: SPS/KS141Z


Elegancja i szykowność, ale przy tym też fantazyjność to określenia, które pasują do tego modelu jak znalazł. Te wyjątkowe kolczyki z motywem koła będą idealne na mniej formalne okazje, w których można pozwolić sobie na odrobinę luzu i szaleństwa, ale będą współgrać także w przypadku bardziej eleganckich stylizacji. Szczególnie wdzięcznie prezentować się będą przy prostych kompozycjach. Ze względu na swoją opływowość bardzo dobrze sprawdzą się, gdy nosić będzie je osoba o twarzy wąskiej.


Sprawdź ofertę kolczyków w W.KRUK >>