Zegarki Rolex Sea-Dweller - W.KRUK

Rolex Sea-Dweller
Obywatel głębin

Rolex stworzył Oyster Perpetual Sea-Dweller w 1967 roku, aby sprostać wyzwaniu długich misji podwodnych. Sea-Dweller został zaprojektowany jako zegarek do nurkowania saturacyjnego. Dzięki zaworowi helowemu może towarzyszyć nurkom w fazie dekompresji podczas wynurzania na powierzchnię, czyli wejście w ostatnią fazę eksploracji głębin.

Rolex Sea-Dweller
Obywatel głębin

Sea-Dweller – o gwarantowanej wodoszczelności do głębokości 610 metrów (2 000 stóp) w momencie wprowadzenia na rynek w 1967 roku, a następnie, od 1978 roku, do 1 220 metrów (4 000 stóp) – łączy w sobie wszystkie atrybuty nowoczesnego zegarka do nurkowania.

Testowany w rzeczywistych warunkach w ramach programu Tektite, zainicjowanego wspólnie przez NASA, Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych i rząd USA w 1969 roku, Sea-Dweller towarzyszył pierwszym poważnym eksperymentom zakładania podwodnych siedlisk.

Zegarki Rolex Sea-Dweller - W.KRUK

Nowe oblicze nurkowania

W latach 60. XX wieku tak zwane nurkowanie „saturacyjne” umożliwiło pozostawanie przez dłuższy czas na dużych głębokościach. Polega na umieszczeniu nurków w warunkach oddziaływania określonego ciśnienia, co pozwala odwzorować napór panujący w ich podwodnym środowisku pracy. Oznacza to, że muszą poddać się tylko jednej procedurze dekompresji, na sam koniec misji.

Proces ten może jednak uszkodzić zegarek. Nurkowie oddychają mieszanką gazów składającą się głównie z helu, którego niezwykle drobne atomy mogą przenikać przez kopertę. Przy powrocie na powierzchnię uwięziony hel może tworzyć nadmierne ciśnienie wewnętrzne, narażający na szwank integralność zegarka.

Zegarki Rolex Sea-Dweller - W.KRUK

Dekompresja pod kontrolą dzięki zaworowi helowemu

Aby zaradzić temu problemowi, w 1967 roku Rolex wprowadził model Sea-Dweller – zegarek do nurkowania z zaworem helowym. Jest przykręcany do koperty, a jego działająca na zasadzie zaworu bezpieczeństwa konstrukcja obejmuje hermetyczny cylinder, tłok, uszczelkę i sprężynę. Gdy ciśnienie wewnętrzne w kopercie jest zbyt wysokie, zawór automatycznie się otwiera, umożliwiając ucieczkę atomów helu.

Zegarki Rolex Sea-Dweller - W.KRUK

Czytelność w każdych warunkach

Obecny wyłączanie w czasomierzach marki Rolex wyświetlacz Chromalight zapewnia zegarkowi Sea-Dweller doskonałą czytelność w każdych warunkach. Znaczniki godzin, wskazówki, kapsuła i pierścień są wypełnione lub ręcznie pokryte materiałem luminescencyjnym, który w ciemności emituje niebieską poświatę, utrzymującą się do dwóch razy dłużej niż tradycyjne materiały fosforescencyjne.

Zegarki Rolex Sea-Dweller - W.KRUK

Wzmocniona wodoszczelność

Sea-Dweller jest wyposażony w koronkę mechanizmu naciągu Triplock. Tę składającą się z trzech wodoszczelnych stref, zakręcaną koronkę wynaleziono w 1970 roku. Wzmacnia szczelność obecnej w modelu Sea-Dweller koperty Oyster w rozmiarze 43 mm, której środkowa część wykonana jest z litego bloku stali Oystersteel, szczególnie odpornego na korozję stopu.

Zegarki Rolex Sea-Dweller - W.KRUK

Zegarek obywateli mórz i oceanów

Odkrywcy i oceanografowie – tacy jak Sylvia Earle – oraz fotografowie podwodni – jak David Doubilet – są zaangażowani w ochronę mórz i oceanów, wiedząc, że to nasz najcenniejszy zasób. Noszą model Sea-Dweller jako odzwierciedlenie swojej pasji i zaangażowania.Od 1971 roku Rolex współpracuje również z Comex (Compagnie Maritime d'Expertises). Od kilkudziesięciu lat Sea-Dweller jest stałym wyposażeniem nurków tej francuskiej firmy, która specjalizuje się w inżynierii podwodnej, technologii i interwencji.

Rolex Sea-Dweller
Wybór modeli