Czystość diamentu – wszystko, co musisz wiedzieć

Diament jest najbardziej znanym ze wszystkich kamieniem szlachetnym na świecie. To także klejnot najbardziej pożądany przez miłośników gemmologii i wyjątkowej biżuterii. Jak wiadomo, w przyrodzie nie występują dwa takie same egzemplarze minerałów, dlatego każdy z diamentów jest okazem unikatowym. To sprawia, że jest on jeszcze bardziej wyjątkowy, a co za tym idzie, chętniej poszukiwany.

Mimo, że wszyscy wiedzą jak wygląda diament, większość osób nie zna jego wspaniałych właściwości. Mało kto potrafi także określić jego wartość. Jeżeli interesujesz się tym zagadnieniem, z przyjemnością podzielimy się z Tobą wszystkimi najważniejszymi informacjami na temat diamentów – ich cech, zastosowaniu, sposobom określania wartości i przede wszystkim czystości.

Diament – poznaj niezwykły minerał o niepowtarzalnym blasku

Diamenty to drogocenne kamienie, które w naturze formują się przez miliony lat. Są to minerały niezwykle rzadkie, co znajduje odzwierciedlenie w ich wartości. Należą do tak zwanych pierwiastków rodzimych, czyli takich, które składają się tylko z jednego pierwiastka i posiadają budowę jednorodną.

Nazwa diamentu pochodzi z klasycznej greki. Termin ἀδάμας (czytany jako adamas), z którego się wywodzi, oznacza wyrazy takie jak: niezniszczalny, niepokonany. Już w starożytności zwrócono uwagę na niezwykłe właściwości tego kamienia. Diament jest bowiem najtwardszą ze wszystkich znanych ludzkości substancji na Ziemi.

Twardość diamentów nie jest jednak jedyną zaletą tych minerałów. Posiada on wiele niezwykłych właściwości.

Właściwości diamentu – czym charakteryzują się najbardziej pożądane kamienie szlachetne?

Najbardziej znaną właściwością diamentu jest wspomniana wyżej twardość. W dziesięciostopniowej skali Mohsa, która stworzona została do określania twardości kamieni szlachetnych, zajmuje on najwyższe miejsce, określone numerem 10. Oznacza ono, że diament można zarysować jedynie drugim diamentem. Żaden z pozostałych kamieni szlachetnych nie jest w stanie zostawić na diamencie ani jednej rysy. Nie zrobi tego też ani nóż, ani stal narzędziowa. Twardość diamentów należy do cech niezwykle cenionych w jubilerstwie. Podobnie jak jego właściwości optyczne.

Diamenty to minerały, które znane są większości osób jako całkowicie bezbarwne. Nie wszyscy wiedzą o tym, że mogą one występować również w innych wariantach kolorystycznych. Istnieją bowiem diamenty czarne, żółte, różowe, niebieskie, a nawet zielone. Takie okazy dodają oryginalności i unikatowości wyrobom jubilerskim, dlatego miłośników biżuterii z diamentami, posiadającymi wymienione barwy, stale przybywa.

Występowanie diamentów – gdzie wydobywane są te niesamowite minerały?

Diamenty są minerałami niezwykle rzadkimi. Występują jednak w wielu miejscach świata. Wydobywane są w krajach takie jak m.in.: Indie, Australia, Rosja, Demokratyczna Republika Konga, Brazylia, Botswana, Sierra Leone, Namibia, Senegal, Stany Zjednoczone, Kanada, Kongo, Angola, Tanzania, Lesotho, Ghana, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberia czy Gwinea. Bogate w diamenty są także tereny leżące w dorzeczu Oranje w Ameryce Południowej.

Co ciekawe, najstarsze diamenty świata pochodzą z Australii. Ich wiek szacuje się na 3, a nawet 4,25 miliarda lat!

Pisząc o występowaniu diamentów nie możemy pominąć faktu, że kamienie te występują nie tylko na Ziemi. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że diamentami pochwalić się może Uran i Neptun. Mowa oczywiście o pyle diamentowym, co mimo wszystko nadal robi wrażenie.

Zastosowanie diamentów – do czego służą najpiękniejsze kamienie świata?

Poza blaskiem i ogólnym pięknem diamentów, cenione są również fizyczne właściwości tych kamieni szlachetnych. Ze względu na twardość, minerały te wykorzystywane są nie tylko w biżuterii. Okazy syntetyczne wykorzystuje się do produkcji papieru ściernego, narzędzi skrawających i tnących oraz past termoprzewodzących. Diamentów używa się również jako elementów aparatury medycznej i naukowej, twardościomierzy i igieł fonograficznych.

Najbardziej cenioną właściwością diamentów jest ich piękno, dlatego najlepsze okazy wykorzystywane są w biżuterii. Kamienie te oprawia się w wyrobach takich jak: pierścionki, kolczyki, wisiorki, bransoletki, naszyjniki, broszki i obrączki ślubne. Diament nie ma sobie równych jeśli chodzi o pierścionek zaręczynowy. To właśnie on znajduje się w koronie najpiękniejszej biżuterii zaręczynowej.

Imitacje diamentów – które kamienie stosowane są jako zamienniki tych klejnotów?

Ludzkość zachwyca się diamentami od czasów starożytnych. Nic więc dziwnego, że od wieków ludzie starają się znaleźć ich zamienniki. Rzadkie diamenty często zastępuje się minerałami, które w przyrodzie występują częściej a także kamieniami sztucznymi oraz syntetycznymi, czyli takimi, które posiadają takie same właściwości fizyczne, chemiczne i mechaniczne co pierwowzory, ale wytwarzane są w laboratoriach.

Jako imitacje diamentów najczęściej wykorzystywane są następujące kamienie: cyrkon, korund (bezbarwny szafir), topaz, spinel, rutyl, kwarc (najczęściej kryształ górski), cyrkonia (syntetyczny dwutlenek cyrkonu), YAG (syntetyczny granat), moissanit (bezbarwna, syntetyczna odmiana węgliku krzemu). Poza kamieniami, diamenty zastępowane są czasami przez szkło ołowiowe oraz różnego rodzaju tworzywa sztuczne.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kamienie syntetyczne posiadają takie same właściwości mechaniczne, chemiczne i fizyczne jak ich pierwowzory. Jedyna różnica jest taka, że powstają one w laboratoriach, nie zaś w strukturze ziemskiej.

Zasada 4C – jak wyznaczyć wartość i jakość diamentu po oszlifowaniu?

Diamenty występują w różnych wersjach kolorystycznych. Niektóre okazy nie posiadają widocznych gołym okiem znamion wewnętrznych, inne natomiast bogate są w małe zanieczyszczenia, wpływające na ich wartość. Wyjątkowość tych kamieni jest niepodważalna, jednak pisząc o diamentach nie można zapomnieć o ich jakości i wartości.

Ocenę jakości i wartości diamentów wystawia się na podstawie zasady 4C. Dotyczy ona jedynie oszlifowanych okazów i dzieli się na cztery działy:

  • Carat – karat, czyli jednostka określająca masę,
  • Colour – barwa,
  • Clarity – czystość,
  • Cut – szlif.

Jak nietrudno się domyślić, okazy o nieskazitelnej czystości, wyjątkowej barwie, wysokiej masie i odpowiednim szlifie należą do najrzadszych, co przekłada się na ich wartość.

Waga kamienia – jak masa diamentu wpływa na jego wartość?

Karat metryczny, w skrócie ct, to jednostka miary, w której podaje się masę kamieni szlachetnych. Jeden karat równa się 200 mg, czyli 0,2 g. Masę diamentów, którą podaje się w karatach, należy zaokrąglić do dwóch miejsc po przecinku. Klasyfikacja diamentów opiera się między innymi o masę kamienia, dlatego im większe diamenty, tym wyższa jest ich wartość. Jest to jednak tylko jedna ze składowych, wpływających na wartość kamienia.

Kolor minerału – co o diamencie mówi jego barwa?

Mało kto o tym wie, ale zdecydowana większość diamentów, wydobywanych w obecnych czasach posiada barwę. Może być ona fantazyjna, na przykład niebieska, pomarańczowa lub różowa, ale może również cechować się zabarwieniem typowym, czyli: szarym, brązowym lub żółtym. Oczywiście bezbarwny diament również spotykany jest w naturze, ale bardzo często okazy, które wydają się być bezbarwne, posiadają lekkie zabarwienie w odcieniu żółci lub szarości.

Z tego powodu wartość diamentów bezbarwnych jest wyższa niż okazów zabarwionych, choć diamenty bezbarwne należą do grupy minerałów o barwie typowej. Diamenty, należące do niej, opisuje się za pomocą skali od D do Z:

  • barwa D – najczystsza biel +,
  • barwa E – najczystsza biel,
  • barwa F – czysta biel +,
  • barwa G – czysta biel,
  • barwa H – biel,
  • barwa I – J – lekko stonowana biel,
  • barwa K – stonowana biel.

Diamenty w pełni bezbarwne oznacza się za pomocą litery D. Są to minerały najrzadsze, a co za tym idzie, najbardziej cenione. Różnice pomiędzy poszczególnymi okazami są niewidoczne gołym okiem, dlatego wszelkie badania barwy powinny odbywać się w specjalistycznych laboratoriach. Tam poszczególne okazy poddaje się szczegółowym badaniom. Porównuje się barwy z wzornikiem i odwołuje się do niego każdy egzemplarz. Badania barwy odbywają się w ściśle określonych warunkach. Niezwykle istotne są tu oczywiście warunki oświetleniowe, ponieważ różnice w barwach diamentów są bardzo małe.

Czystość diamentu – co tak naprawdę oznacza to hasło ?

Czystość diamentu odnosi się do ewentualnych inkluzji oraz znamion zewnętrznych kamienia. Inkluzje to znamiona wewnętrzne, które są charakterystyczne dla wielu minerałów. To właśnie z nich można wyczytać, jakie jest pochodzenia danego minerału. Z kolei znamiona zewnętrzne to różnego rodzaju skazy, które obniżają wartość minerału. Defekty wewnętrzne, które mogą posiadać brylanty i okazy o innym szlifie, to:

  • wrostki mineralne,
  • ślady łupliwości,
  • obtłuczenia,
  • linie i płaszczyzny wzrostu,
  • linie i płaszczyzny bliźniacze.

Z kolei defekty zewnętrzne diamentów to:

  • chropowata rondysta,
  • otarcia,
  • dodatkowa faseta,
  • naturał – naturalna powierzchnia kryształu.

Na klasę czystości wpływa nie tylko obecność inkluzji i skaz, ale również ich wielkość, kształt, a nawet rozmieszczenie. Ponadto badany jest także wpływ znamion na brylancję, czyli pożądane zjawisko świetlne.

Mimo, że inkluzje i zewnętrzne znamiona oznaczają niższą pozycję, jeśli chodzi o czystość diamentów, to właśnie one sprawiają, że każdy okaz jest unikatowy. Niepowtarzalność i wyjątkowość diamenty zawdzięczają więc cechom, które najczęściej są niewidoczne gołym okiem oraz cechom, które skala czystości opisuje jako niekorzystne.

Czystość kamienia na skali oznacza się w następujący sposób:

FL (Flawless) lub LC – o diamentach, które na skali czystości oznacza się niniejszym symbolem, z czystym sumieniem można powiedzieć, że są to okazy doskonałe. Nie posiadają one ani inkluzji, ani znamion zewnętrznych, czyli skaz widocznych nawet po dziesięciokrotnym powiększeniu. Biżuteria ozdobiona diamentem o czystości FL to nie tylko niezrównana ozdoba, ale również unikat na skalę światową.

IF (Internally Flawless) – diament oznaczony tym skrótem to okaz prawie doskonały. Jest on wolny od wszelkich skaz wewnętrznych, ale nie od drobnych skaz zewnętrznych. Znamiona te nie są oczywiście widoczne gołym okiem. Aby je zobaczyć, trzeba skorzystać ze specjalistycznego sprzętu.

W temacie czystości diamentów należy dodać, że okazy oznaczone na skali jako FL oraz IF należą do prawdziwych rzadkości. Mało kto decyduje się na wprowadzenie takich minerałów do obrotu, ponieważ są to egzemplarze bezcenne.

VVS (Very, Very Small Inclusions) – inkluzje, które znaleźć można w diamentach należących do niniejszej grupy, są naprawdę malutkie. Nie są widoczne gołym okiem. Aby je zauważyć, należy skorzystać ze specjalistycznego mikroskopu.

VS (Very Small Inclusions) – kamień oznaczony w ten sposób zawiera małe inkluzje, które nie są widoczne gołym okiem, ale widać je pod lupą o dziesięciokrotnym powiększeniu. Diamenty należące do tej grupy określa się mianem średniej klasy minerałów.

SI (Small Inclusions) – kamień tej kategorii również jest lupowo czysty. Malutkie inkluzje widoczne są bowiem jedynie po 10 krotnym powiększeniu. Jego jakość jest najczęściej bardzo korzystna w stosunku do ceny, dlatego wiele okazów oznaczonych jako SI, oprawia się w biżuterii. W naszym kraju brylanty o niniejszej czystości należą do najczęściej używanych w jubilerstwie. Biżuteria, którą zdobi kamień klasy SI jest nie tylko efektowna, ale i atrakcyjna pod względem cenowym. Większy diament, który zawiera jedynie małe inkluzje, widoczne tylko i wyłącznie po 10 krotnym powiększeniu, to okaz, który przy odpowiednim szlifie jest idealny w ocenie ludzkiego oka. W temacie jakości naprawdę nie ma się do czego przyczepić.

I1, I2 i I3 (Included), zamiennie używa się również oznaczenia P1, P2 i P3 – małe inkluzje są w tym przypadku widoczne gołym okiem. Bez względu na szlif, kamień z niniejszym oznaczeniem, nie jest lupowo czysty. Jego piękno nie jest tak wyraziste, jak w przypadku powyżej opisanych klas. W kwestii jakości też nie możemy powiedzieć tu zbyt wiele dobrego. Kamień, który opisany jest jako P3, określany jest mianem odrzutu.

Szlif diamentów – jak szlifuje się te kamienie szlachetne?

Brylancja diamentu to zjawisko świetlne, które objawia się iskrzącymi odbiciami. To właśnie ono sprawia, że kamień jest bardziej lub mniej wartościowy. Nawet małe inkluzje mogą obniżać efekt brylancji, czyli migotliwych, wielobarwnych efektów refleksów.

Na zjawisko to wpływa szlif kamienia. Właściwe wykończenie szlifu podnosi wartość okazu, ponieważ pozwala na uwydatnienie jego naturalnego piękna. Jak nietrudno się domyśleć, ocena szlifu również należy do składowych zasady 4C.

Podczas oceny rozważa się o kształtach, proporcjach i wykończeniu szlifów. Każda ze składowych oceniana jest w czterostopniowej skali:

  • bardzo dobry,
  • dobry,
  • średni,
  • słaby.

Wewnętrzny ogień, który drzemie w diamentach, uzewnętrznić może tylko i wyłącznie dobry szlif. Do najbardziej popularnych i cenionych należą:

  • szlif brylantowy okrągły – który przekształca diament w brylant,
  • szlif szmaragdowy,
  • markiza,
  • gruszka,
  • serce,
  • owal.

Klasyczny szlif brylantowy zawiera konkretne wytyczne – jakie warunki muszą spełniać brylanty?

Szlif brylantowy jest w diamentach najbardziej ceniony. To właśnie on sprawia, że z diamentu otrzymuje się brylant. Jest to zdecydowanie najbardziej poszukiwany kamień w koronie pierścionka zaręczynowego. Aż trudno uwierzyć, że powstał on w XVII wieku! To właśnie wtedy zdeklasował on szlif rozetowy i zajął pierwsze miejsce wśród wszystkich szlifów.

Jest to prawdziwy szczyt osiągnięć mistrzów jubilerstwa. Zawiera on bowiem minimum 58 faset! 33 z nich znajdują się w koronie, natomiast pozostałe 25 w podstawie. Na planie jest on okrągły, co pozwala na osiągniecie jeszcze większego blasku.

New Diamond by W.KRUK® – poznaj nowe oblicze najcenniejszego kamienia szlachetnego na świecie

Wspaniała barwa, najwyższy stopień twardości, niesamowita brylancja to pierwsze, co przychodzi nam do głowy myśląc o New Diamond by W.KRUK. To nowe oblicze diamentu i niezwykłe odkrycie w świecie jubilerstwa.

Nasze diamenty posiadają dokładnie te same cechy, co minerały wydobyte w sposób naturalny, jednak rodzą się one w laboratorium.

Białe, niebieskie i różowe diamenty, które zdobią nasze wyroby jubilerskie zachwycają wysoką klasą czystości, niesamowitym odcieniem barwy i nieskazitelnym blaskiem. Podlegają one dokładnie temu samemu sposobowi certyfikowania, co okazy wydobyte metodą tradycyjną.