Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności »

  OK

Historia marki


W.KRUK jest najstarszą marką jubilerską w Polsce.

Istnieje od 1840 roku.

Nasza historia to nasza duma i najważniejsze dziedzictwo. Odwołujemy się do niej, bo wierzymy, że nasza historia czyni nas najbardziej wiarygodną marką biżuteryjną w Polsce.

Nasza historia rozpoczęła się w 1840 roku, kiedy to przy ulicy Wodnej 12 w Poznaniu Leon Skrzetuski otwiera warsztat produkujący głównie sprzęt liturgiczny i biżuterię produkowaną na zamówienie Kościoła. W 1893 roku, po śmierci wuja, jego siostrzeniec Władysław Kruk przejmuje firmę.


W latach 1927-1939 kierownictwo firmy przejmuje młodszy syn – Henryk Kruk. Rozpoczyna się nowa era rozwoju firmy. Oferta W.KRUK zostaje poszerzona o szwajcarskie zegarki renomowanych marek, takich jak Omega i Longines.


Lata 1956-1974 to mała stabilizacja. W warsztacie rzemieślniczym pracuje kilku złotników, którzy produkują biżuterię dla potrzeb handlu uspołecznionego.


W 1974 roku Wojciech Kruk, syn Henryka, przejmuje firmę. Wprowadza nowe technologie i rozszerza działalność produkcyjną.


W 1990 roku w Poznaniu powstaje pierwszy salon jubilerski z biżuterią złotą, srebrną i zegarkami pod szyldem W.KRUK.


W.KRUK kupuje zakład Jubilerski „Rytosztuka”, do którego przenosi całą produkcję. Rozpoczyna się okres dynamicznego rozwoju sieci detalicznej.


W lipcu 2002 r. firma W.KRUK debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.


W 2004 r. W.KRUK podpisuje kontrakt z firmą ROLEX, producentem zegarków szwajcarskich, na dystrybucję marki w Polsce, stając się tym samym przedstawicielem najbardziej ekskluzywnej firmy zegarkowej na świecie.


W 2004 r. W.KRUK wprowadza kolekcje autorskie, które są połączeniem tradycyjnych technik jubilerskich z najnowszymi trendami.

Kolekcje autorskie zaprojektowane są specjalnie dla marki W.KRUK.


W 2008 r. ma miejsce fuzja firm W.KRUK i Vistula Wólczanka. Powstaje Vistula Group S.A., jedna z najbardziej znanych firm działających w branży odzieżowej i jubilerskiej.

W skład Grupy wchodzą marki: W.KRUK, Vistula, Wólczanka i Deni Cler.


W latach 2008-2014 następuje intensywny rozwój sieci salonów W.KRUK. W 2014 r. marka posiada 83 salony jubilerskie na terenie Polski oraz prężnie działający sklep internetowy wkruk.pl


W 2010 r. W.KRUK otwiera pierwszy w Polsce butik ROLEX w najbardziej prestiżowym miejscu w Warszawie – na Placu Trzech Krzyży. Kolejne butiki powstają w 2011 r. w Silesia City Center w Katowicach oraz w 2012 r. w Galerii Mokotów w Warszawie.


W 2013 roku W.KRUK wprowadza autorską kolekcję artystki Anny Marii Jopek. Jest to pierwszy projekt, w którym znana polska artystka projektuje biżuterię dla W.KRUK. Kolekcja została wykonana z trzech naturalnych elementów: srebra, onyksu i zielonego agatu.


W roku 2015 marka prezentuje nową autorską kolekcję, do której inspiracje stworzyła Kinga Rusin. Tym samym W.KRUK rozpoczyna celebrowanie 175 lat swojego istnienia. Kolekcja Kingi Rusin nosi nazwę VIS, co po łacinie oznacza SIŁA. Szlachetna, wykonana ze złota i srebra. Kolekcja,
w której tradycyjne wzory biżuterii nabierają nowego znaczenia. Jej bohaterem jest sygnet, który staje się symbolem kobiecej siły. VIS to kolekcja dla wszystkich kobiet, pragnących czerpać z życia pełnymi garściami.


We wrześniu 2015 roku, marka powraca do korzeni sięgających 1840 roku, tworząc autorską Kolekcją Jubileuszową 1840. Biżuteria jest hołdem dla 175 lat pracy rzemieślników oraz symbolem światowej elegancji i nieprzemijającej stylistyki. Wykonana została z najszlachetniejszych materiałów – złota, srebra, palladu
i ozdobiona diamentami oraz brylantami.


W lutym 2016 ma miejsce premiera nowej kolekcji autorskiej biżuterii W.KRUK, stworzonej we współpracy z Alicją Bachledą-Curuś. Nazwa kolekcji – EOS – nawiązuje do greckiej bogini świtu i kryje w sobie tajemnicę, piękno, a także obietnicę nowego początku.

Kolekcja obejmuje propozycje z żółtego i różowego złota oraz srebra – pierścionki, bransolety, naszyjniki, kolczyki i modne nausznice. Jest bogata w symboliczne motywy, takie jak wąż, pędy roślinne i listki paproci. Wybrane złote elementy kolekcji EOS ozdobione są szmaragdami i brylantami, a srebrne – cyrkoniami.