Niezwykły blask, wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, prawdziwa feeria barw – to pierwsze, co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o tych unikatowych dziełach natury. O pięknie każdego kamienia szlachetnego opowiadać można godzinami. Podobnie jak o niesamowitych właściwościach, które posiada każdy z nich. Jeżeli chcesz poznać najcenniejsze i najbardziej pożądane kamienie naturalne na świecie, a także pogłębić swoją wiedzę na temat ich magicznej mocy, z chęcią podzielimy się z Tobą kilkoma ciekawostkami.
Każdy z kamieni szlachetnych posiada swoje indywidualne właściwości. Dotyczą one zarówno wyglądu i składu, jak i znaczenia, czyli sposobu oddziaływania na otoczenie. O mocy kamieni szlachetnych mówi się od najdawniejszych wieków. Już w starożytności przypisywano im szczególne właściwości lecznicze, ochronne i magiczne.
Wiara w ich wyjątkowość rozwijała się z biegiem lat. W średniowieczu o kamieniach rozpisywali się duchowni, którzy w biżuterii widzieli nie tylko ozdobę, ale i swoiste talizmany. Wieki średnie były jednak okresem, w którym na posiadanie klejnotów pozwolić sobie mogli jedynie nieliczni, dobrze usytuowani ludzie.
Z czasem informacje o mocy wyjątkowych kamieni szlachetnych zaczęły się rozprzestrzeniać, a ich dostępność rosnąć. Obecnie minerały wydobywane są na tak dużą skalę, że stały się bardziej powszechne, co jednak nawet w najmniejszym stopniu nie ujmuje im wartości.
Kamieniami szlachetnymi zaczęło interesować się coraz więcej osób, co znalazło odzwierciedlenie w ich dostępności. Są one wykorzystywane do tworzenia wspaniałych wyrobów jubilerskich, które poza majestatycznym wyglądem, posiadają również niesamowite właściwości. O tym, jak działają najbardziej znane kamienie szlachetne, opowiemy już za chwilkę. W pierwszej kolejności przytoczymy jednak definicję kamieni szlachetnych, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć to zagadnienie.
Kamienie szlachetne to rzadko spotykane, wartościowe, konkretne odmiany minerałów i skał. Cechują się czystością, jednorodnością i w wielu przypadkach również przezroczystością. Charakterystyczną cechą kamieni jest połysk o dużej sile, wysoki stopień twardości (powyżej 7 w skali Mohsa) i wytrzymałości, a także efektowne zabarwienie, choć oczywiście niektóre rodzaje są w pełni bezbarwne.
Do najbardziej znanych i popularnych kamieni szlachetnych należą następujące minerały:
Kamienie szlachetne, które wymieniliśmy, to jednak jedynie mała część tych niezwykłych dzieł natury. Warto wiedzieć, że na Ziemi naturalnych minerałów jest ponad 4000! Każdy z nich cechuje się indywidualnymi właściwościami fizycznymi i optycznymi, a także strukturą i składem chemicznym.
A jakimi właściwościami charakteryzują się najcenniejsze kamienie szlachetne?
Do najpopularniejszych kamieni naturalnych, które oprawiane są w biżuterii, należy:
Oczywiście z innych minerałów również powstają wspaniałe wyroby jubilerskie, dlatego im także postanowiliśmy poświęcić należytą uwagę. W pierwszej kolejności opowiemy jednak o odmianach, które w jubilerstwie są najbardziej cenione.
O tym kamieniu z czystym sumieniem powiedzieć można, że jest niekwestionowanym królem klejnotów. To właśnie on najczęściej zdobi pierścionki zaręczynowe i to o nim śpiewała kiedyś Marilyn Monroe. Twardość tego kamienia jest równie sławna, co jego piękno. W skali Mohsa plasuje się on na 10, czyli w tym przypadku najwyższym miejscu. Nic dziwnego, w końcu diament to najtwardszy minerał występujący w przyrodzie, a także najtwardszy znany ludzkości materiał naturalny.
Rzadkość występowania, wysoki połysk, niezwykła trwałość i największa twardość tych kamieni sprawia, że diament cieszy się tak wielkim powodzeniem wśród miłośników ponadczasowego piękna. To właśnie diamentami zdobione są najpiękniejsze wyroby jubilerskie. Cechy, które charakteryzują diament nie są jednak jedynym powodem, dla którego niniejszy minerał jest tak pożądany. Liczy się tu także jego znaczenie symboliczne.
Diament symbolizuje bowiem doskonałość, trwałość oraz prawdę. Zawdzięcza to oczywiście właściwościom, które te kamienie szlachetne bezsprzecznie posiadają. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie diament najczęściej zdobi pierścionki zaręczynowe.
Biżuteria z diamentami dedykowana jest jednak również osobom, które szukają miłości, pragną dobrobytu i chcą poprawić swoją energię. Poza właściwościami, które wymieniliśmy, diament posiada także moc, która pozwala mu na hamowanie stresu, powstrzymywanie bólu wynikającego z nagromadzenia negatywnych emocji.
Jeżeli więc zależy Ci na podniesieniu jakości życia, diament jest tym kamieniem szlachetnym, który powinien znaleźć się w Twoim posiadaniu.
Kolor niebieski to pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy myśli się o tytułowym minerale. Szafir jest jednak tym dziełem natury, które występuje w wielu różnych kolorach i odcieniach. Najbardziej znany jest oczywiście szafir niebieski, ale kamienie w innych barwach również są niezwykle pożądane. Drzemiące w skorupach ziemskich kamienie ozdobne z tej odmiany korundów występują bowiem również w kolorach takich jak: biały, bezbarwny, różowy, fioletowy, żółty, pomarańczowy, zielony, a nawet brunatny, szary i czarny.
Poza hipnotyzującym pięknem, szafir posiada również inne cenne moce. Mówi się, że chroni przed złem i symbolizuje czystość sumienia oraz prawdomówność, a także czystość i miłość. Przynosi dobrobyt, radość życia, wewnętrzny spokój i ukojenie. Chroni też przed chorobami i złymi mocami. Pierścionek zaręczynowy z tym kamieniem jest więc nie tylko wspaniałą, ale i symboliczną biżuterią.
Już sama intensywność i barwa tego wspaniałego kamienia sprawia, że postrzegany jest jako symbol miłości, pożądania i pasji. Ta czerwona odmiana korundu pozwala zyskać pewność siebie, witalność i radość z życia. Mówi się, że rubin posiada również silne moce lecznicze. Odtruwa krew i pozytywnie wpływa na regulowanie ciśnienia.
Za kolor, który charakteryzuje rubin, odpowiada obecność chromu w składzie chemicznym minerału. Najbardziej pożądanym i poszukiwanym okazem jest minerał w odcieniu znanym jako krew gołębia. Jego karminowa czerwień łączy się z nutką niebieskiego, co nadaje kamieniowi niesamowitej głębi.
Rubiny to kamienie, które w skali twardości Mohsa ustępują jedynie innym korundom oraz diamentom. Twardość ich plasuje się bowiem na 9 miejscu. Oznacza to, że minerał ten zarysować może jedynie inny korund lub diament. To wszystko sprawia, że rubiny to kamienie ozdobne, które rewelacyjnie nadają się na pierścionki zaręczynowe.
Niewiele osób o tym wie, ale w Indiach to nie diament, a właśnie rubin, nazywany jest królem kamieni naturalnych. Wierzy się tam bowiem, że chroni przed złem i odpycha negatywną energię. To właśnie tymi kamieniami szlachetnymi najczęściej wysadzana jest biżuteria w tym niezwykłym kraju.
Jeśli chodzi o wartość kamieni szlachetnych, szmaragd należy do niezwykle cenionej grupy klejnotów. Ten zielony kamień bardzo często zdobi pierścionki zaręczynowe i inną biżuterię, taką jak kolczyki, naszyjniki, wisiorki i bransoletki.
Jeżeli natomiast chodzi o rodzaje kamieni szlachetnych, szmaragdy są jedną z odmian berylu. Powstają w skorupie ziemskiej i są kamieniami o wspaniałych mocach. Rzadkość występowania szmaragdów na Ziemi przekłada się oczywiście na ich dostępność i stopień pożądania. Szmaragdy są nie tylko piękne i drogocenne, ale i niezwykle przydatne.
Kamienie te zapobiegają chorobom i posiadają moc oczyszczającą. Z tego powodu niegdyś były stosowane do leczenia zatruć i innych dolegliwości. Ponadto, zapewniają harmonię, spokój psychiczny, ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. Są symbolem miłości, płodności i odrodzenia.
Szmaragdy są minerałami twardymi, choć mogą zostać zarysowane przez diament i inny szmaragd, a także przez korundy (szafiry i rubiny). Plasują się na miejscu od 7,5 do 8 w skali Mohsa.
Poza zieloną barwą, szmaragdy cechują się także wspaniałymi inkluzjami. W języku francuskim ich obecność nosi nazwę jardin, która w tłumaczeniu na język polski oznacza ogród. Tworzą one bowiem niezwykle atrakcyjną sieć, która sprawia, że każdy okaz to prawdziwy unikat.
Perły to jedyne klejnoty z naszego zestawienia, których nie rodzi Ziemia. Wytwarzają je mięczaki, najczęściej małże i ostrygi, choć zdarzają się również okazy wytworzone przez ślimaki. Należą one jednak do rzadkości.
Perły występują w wielu różnych barwach. Najbardziej znane są białe, różowe, kremowe i beżowe oraz czarne, ale są też egzemplarze cechujące się kolorową poświatą. Wśród rzadkich pereł spotkać można okazy niebieskie, brązowe i czarnozielone.
Bez względu na kolor, perły posiadają ogromną moc. Pomagają zamykać stare rozdziały życia i otwierać nowe. Dzięki temu nazywane są kamieniami odrodzenia. Ponadto symbolizują wierność, czystość oraz niewinność.
Starożytni Grecy wierzyli, że perły są zastygłymi kroplami wody, które padły na ziemię podczas narodzin Afrodyty, która wyłoniła się z morskiej piany. Mimo, że jest to jedynie mit, należy przyznać, że stanowi naprawdę piękną historię powstania tych kamieni.
Powyżej opisaliśmy najbardziej znane rodzaje kamieni szlachetnych, oprawianych w wyrobach jubilerskich. Teraz skupimy się na tych, które są nieco mniej popularne, choć równie piękne.
Feeria barw to jedna z najważniejszych cech kamieni szlachetnych jako grupy. W przyrodzie występują bowiem okazy w każdym możliwym odcieniu poszczególnych kolorów. O ile dla wielu osób największe znaczenie ma moc kamieni, o tyle dla innych liczy się przede wszystkim ich kolor. Z tego powodu postanowiliśmy podzielić najpopularniejsze kamienie szlachetne na grupy kolorystyczne.
Białe i przezroczyste kamienie szlachetne: diamenty, szafiry białe, topazy bezbarwne, perły.
Niebieskie kamienie szlachetne: szafiry, niebieskie diamenty, akwamaryny, topazy, lapis lazuli, turkusy.
Zielone kamienie szlachetne: szmaragdy, oliwiny, zielone szafiry, agaty.
Żółte kamienie szlachetne: cytryny, szafiry żółte, topazy żółte,
Czerwone kamienie szlachetne: rubiny, turmaliny, granaty, korale, rodolity.