Srebro a białe złoto — jak odróżnić i na co lepiej się zdecydować?


Srebro i złoto to dwa najpopularniejsze materiały wykorzystywane do produkcji biżuterii. Nic dziwnego — oba charakteryzuje niepowtarzalny wygląd. Często jednak przysparza to dylematów podczas wyboru. Co je różni, a co łączy? Srebro a białe złoto — na co lepiej się zdecydować, kupując pierścionek zaręczynowy, zegarek lub naszyjnik?

Białe złoto — co to właściwie jest i co je charakteryzuje?


Białe złoto to nic innego jak stop złota z innymi metalami, takimi jak pallad, srebro czy rod. Cieszy się ono niezwykłą popularnością, ponieważ wykonana z niego biżuteria pasuje do najróżniejszych stylizacji, a ponadto jest trwalsza niż ta wykonana klasycznej odmiany opisywanego materiału. Srebro a białe złoto — przeanalizujmy, co lepsze! Do głównych zalet białego złota musimy przede wszystkim zaliczyć jego elegancki, nowoczesny i minimalistyczny wygląd. Doskonale sprawdza się w zaręczynowych pierścionkach, obrączkach oraz biżuterii przypominającej nam o wyjątkowych przeżyciach. Nie możemy zapomnieć o wytrzymałości. Białe złoto cechuje się większą trwałością niż jego czysta odmiana, a to wszystko dzięki metalom, które się na nie składają. Co za tym idzie — okazuje się także mniej podatne na zarysowania i uszkodzenia. Osoby uczulone na metale z pewnością ucieszy informacja, że stop ten jest zwykle lepiej tolerowany przez alergików. Rozważając zakup białego złota, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na jego cenę, która — w zależności od rodzaju biżuterii — najczęściej przewyższa koszta zakupu srebra. Istotną rolę odgrywa też konieczność okresowej renowacji (polerowania i powlekania rodem).

BRANSOLETA BIAŁE ZŁOTO BASIC
Bransoletka z białego złota

Srebro — jakie ma cechy i czy warto się na nie zdecydować?


Srebro jest metalowym pierwiastkiem chemicznym, od wieków wykorzystywanym w jubilerstwie. Ma charakterystyczną barwę, która trafia do serc wielu miłośników i miłośniczek biżuterii. Nie mogąc się zdecydować, czy bardziej przemawia do nas ten właśnie materiał, czy białe złoto, powinniśmy zwrócić uwagę na wytrzymałość, cenę oraz wygląd. Srebro ma unikalny blask i srebrzysty kolor, który wielu osobom bardziej odpowiada niż cieplejszy odcień białego złota. Ponadto biżuteria z niego wykonana jest dostępna w różnych stylach i wzorach, a więc w jej przypadku oferta okazuje się znacznie szersza. Jednak podobnie jak w przypadku białego złota, srebro z czasem traci swój połysk i matowieje, co oznacza, że wymaga ono czyszczenia i konserwacji. Aczkolwiek jego cena jest niższa, dlatego warto rozważyć ten wybór, nie chcąc nadszarpnąć budżetu.

KOLCZYKI SREBRNE Z PERŁAMI I CYRKONIAMI<br />
Kolczyki z perłami ze srebra

Srebro a białe złoto — porównanie


Wybór między białym złotem a srebrem powinniśmy uzależnić przede wszystkim od naszych preferencji oraz indywidualnych potrzeb. Jeśli preferujemy elegancki, nowoczesny wygląd, białe złoto okaże się lepszą opcją. Natomiast jeżeli stawiamy na praktyczność pod względem dopasowania do stylizacji, a także naturalny, chłodny, srebrzysty kolor, srebro może bardziej nam odpowiadać. Zawsze pragniemy, by biżuteria wytrzymała wiele lat, szczególnie mając na myśli [obrączki](https://wkruk.pl/slubne-obraczki) i pierścionki zaręczynowe. Na szczęście zarówno srebro, jak i białe złoto są trwałymi materiałami, wykazującymi wysoką wytrzymałość na zarysowania oraz oddziaływanie różnych czynników zewnętrznych, w tym między innymi wody czy niskiej temperatury.

Białe złoto a srebro — jak je odróżnić?


Choć mogłoby się wydawać, że te dwa opisywane surowce wyglądają niemal identycznie, a odróżnić je jest w stanie tylko wprawione oko, w rzeczywistości okazuje się, że nic bardziej mylnego. Chcąc zrobić to samemu, powinniśmy w pierwszej kolejności poznać przyczyny głównych różnic w ich odcieniach. Kolor białego złota różni się od barwy srebra głównie ze względu na skład chemiczny i proces produkcji. Na rozbieżności odcieni wpływają takie czynniki jak:
- skład chemiczny — obecność palladu i rodu nadaje białemu złotu jego charakterystyczną barwę. Klasyczna odmiana ma naturalnie żółty odcień, natomiast dodatek innych metali pozwala zejść o kilka odcieni ku białemu,
- powłoka — białe złoto pokrywa się rodem, który zapewnia mu jeszcze bardziej biały i lśniący wygląd. Zabieg ten pomaga również w podwyższeniu trwałości i zmniejszeniu ryzyka uczuleń,
- refleksja światła — kolor białego złota jest też wynikiem różnicy w odbiciu światła w porównaniu do srebra. Biżuteria z pierwszego z wymienionych materiałów często wydaje się bardziej błyszcząca i lśniąca, podczas gdy srebro ma naturalny, matowy blask.
Reasumując, białe złoto — jak sama nazwa wskazuje — ma jasny, śnieżny odcień, który wynika ze składu chemicznego i może być uzależniony od obecności powłoki z rodowaniem. Srebro zaś charakteryzuje chłodny połysk bez dodatkowych powłok. Różnica ta może być tak subtelna, że w naturalnym świetle nie będziemy w stanie odróżnić, który materiał jest którym.