W W.KRUK wierzymy, że dzięki naszym codziennym działaniom możemy uczynić świat lepszym. Jako najstarsza marka jubilerska w Polsce, z ponad 180-letnią tradycją, czujemy się liderem w zakresie wyznaczania standardów jakościowych na rynku.

Uważność

Troska o pracownika i zaangażowanie w kwestie ważne dla lokalnych społeczności, odpowiedzialne rzemiosło z poszanowaniem zasobów naturalnych oraz proekologiczne rozwiązania, sprzyjające naszej planecie to podstawa naszych codziennych działań.

Jasna strategia

W.KRUK jest częścią Vistula Retail Group (VRG). W ramach Grupy realizujemy Strategię Zrównoważonego Rozwoju na lata 2023-2025, koncentrując się na trzech kluczowych filarach: pracownikach, produktach oraz planecie.

Wspólne cele

Zaufanie klientów jest dla nas najważniejsze, dlatego praktykujemy transparentność w komunikacji codziennych działań. Nasza realizacja założeń Strategii Zrównoważonego Rozwoju VRG na lata 2023 – 2025, przyczynia się do wypełniania Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

równość płci wzrost gospodarczy i godna praca innowacyjność, przemysł, infrastruktura odpowiedzialna konsumpcja i produkcja działania w diedzinie klimatu
Video Placeholder Odtwarzaj Zatrzymaj

Filary strategii zrównoważonego rozwoju W.KRUK

pracownicy

Pracownicy

Różnorodny zespół

W.KRUK zaczyna się od ludzi. Troszczymy się o budowanie włączającej organizacji. Cenimy różnorodność. Dbamy o to, aby w W.KRUK każdy czuł się sobą. Dążymy do zapewnienia rozwoju wiedzy i kompetencji.

produkty

Produkty

Ponadczasowe kolekcje

Chcemy, aby nasze produkty były bezpieczne, ekologiczne i etyczne. Dążymy do obiegów zamkniętych na etapie produkcyjnym oraz promujemy odpowiedzialną konsumpcję.

planeta

Planeta

Troska o środowisko

Chcemy być blisko naszych klientów, zapewniając im doświadczenia zakupowe w ergonomicznej przestrzeni o ekologicznym wymiarze. Nieustannie wprowadzamy nowe, prośrodowiskowe rozwiązania.

kobieta mężczyzna mężczyzna

Pracownicy

Różnorodny zespół

mężczyzna mężczyzna kobieta

W.KRUK to przede wszystkim ludzie. Finalne doświadczenie klienta z naszą marką to efekt pracy ponad 1000-osobowego zespołu W.KRUK każdego dnia. Na co dzień nasi rzemieślnicy kultywują sztukę wytwarzania biżuterii w Manufakturze zlokalizowanej pod Poznaniem. Magazyn Główny oraz Centrala znajdują się w Krakowie, Dział Marketingu w Warszawie, a ponad 160 salonów najstarszej marki jubilerskiej w Polsce rozmieszczonych jest w całym kraju. Razem tworzymy jeden, różnorodny i równy zespół.

Szanujemy różnorodność

W W.KRUK wierzymy, że różnorodność to siła naszego zespołu. Im więcej perspektyw na naszą codzienną pracę, tym lepsze i bardziej obiektywne spojrzenie na działanie naszej organizacji. Akceptujemy tylko poszanowanie szeroko rozumianej różnorodności i promujemy postawę nacechowaną tolerancją. Wiemy, że świadome i celowe tworzenie zróżnicowanych zespołów jest najlepszą możliwą szansą na wykorzystanie potencjału intelektualnego tkwiącego w ludziach.

Od 2019 r. w naszej firmie funkcjonuje Polityka Różnorodności, której celem jest wykreowanie takiego miejsca i środowiska pracy, w którym każda zatrudniona osoba czuje się szanowana, akceptowana oraz doceniana.

W 2022 r. rozpoczęliśmy współpracę z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a w styczniu 2023 r. jako W.KRUK oficjalnie dołączyliśmy do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności, tym samym zobowiązaliśmy się do działania na rzecz tworzenia i promocji różnorodności. Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa, objęta patronatem Komisji Europejskiej, której celem jest promowanie równości i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy. Jest ona realizowana w 26 krajach Unii Europejskiej. W Polsce Program koordynuje Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

W 2023 r. ceniąc równość i różnorodność naszego zespołu wprowadziliśmy żeńskie formy stanowisk – feminatywy. To także ważny aspekt wspierania miejsca kobiet na rynku pracy, poprzez zapewnienie im miejsca w języku.

polerowanie biżuterii

Tworzymy przyjazne warunki

Jako pracodawca troszczymy się o naszych pracowników. Dopuszczamy zatrudnienie wyłącznie w oparciu o umowę o pracę. Gwarantujemy rynkowe wynagrodzenie. Zależy nam na rozwoju naszych pracowników oraz przejrzystej ścieżce kariery. Każdy pracownik może zapisać się na preferencyjnych warunkach do programu sportowego. Nasz zespół ma także dostęp do bardzo atrakcyjnych rabatów pracowniczych na kolekcje W.KRUK.

Życie prywatne naszych pracowników jest ważne. Każdy powinien mieć czas dla bliskich, dlatego w naszej organizacji od lat uczestniczymy w programie „2 godziny dla Rodziny”, który daje pracownikom możliwość skrócenia czasu pracy i wykorzystanie go na życie prywatne, zgodnie z potrzebami naszych pracowników.

wykonywanie biżuterii

Kształtujemy nowe pokolenie mistrzów

Angażujemy się w kultywowanie rzemiosła złotniczego. Od 2021 r. W.KRUK jest patronem klasy złotniczej, w ramach współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych Nr 1 w Poznaniu. Uczniowie odbywają zajęcia praktyczne na terenie Manufaktury W.KRUK, korzystając ze specjalistycznego wyposażenia. W.KRUK ufundował także pakiet startowy narzędzi, będący wyposażeniem stanowiska pracy, wspiera szkołę w zakupie i doborze pozostałych materiałów i narzędzi, zapewnia odzież i obuwie robocze, a nauczycielami w klasie złotniczej są pracownicy Manufaktury.

rzemiosło rzemiosło rzemiosło

Produkty

Ponadczasowe kolekcje

rzemiosło rzemiosło rzemiosło

Odpowiedzialne rzemiosło to lepsze rzemiosło. Istotna część kolekcji jubilerskich powstaje w Manufakturze W.KRUK, zlokalizowanej w okolicach Poznania. Jest to jedna z ostatnich manufaktur w Europie, która zachowała tradycyjne techniki jubilerskie i do dzisiaj promuje kunszt rzemiosła, jednocześnie łącząc je z nowoczesnymi rozwiązaniami. Manufaktura nie tylko prowadzi racjonalną gospodarkę zasobami i w pełni wykorzystuje ich możliwości, ale też eliminuje negatywny wpływ na środowisko, który dokonuje się w momencie pozbywania się odpadów, oczyszcza wodę i dąży do jej obiegu zamkniętego. Projekty jubilerskie w Manufakturze nie tylko są inspirowane naturą, ale również nieustannie wprowadzają nowe rozwiązania technologiczne i procesowe, aby ją chronić.

Przetwarzamy, nie marnujemy

Złoto wykorzystywane w Manufakturze w 100% pochodzi z recyklingu. Oznacza to, że jest rafinowane (nie pochodzi z kopalni). Korzystanie z kruszców wtórnych zwiększa ekologiczny wymiar produkcji własnej. Przykładem produktu, który powstał z wykorzystaniem surowców z recyklingu jest ikona W.KRUK – pierścionek zaręczynowy Jedyny®, jak również pierścionek Doskonały® z brylantem New Diamond by W.KRUK®.

Nasza Manufaktura gromadzi odpady pozostałe po produkcji, odzyskuje z nich kruszce i ponownie je wykorzystuje.

Pracownicy Manufaktury gromadzą także materiały pomocnicze wykorzystywane do produkcji, takie jak np. papier ścierny, które również można poddać recyklingowi.

przetapianie metalu butelka perfum las

Oczyszczamy wodę

W Manufakturze W.KRUK stosowany jest proces odzyskiwania odpadów z wody. W ten sposób gromadzona woda jest stopniowo oczyszczana, a odzyskane odpady trafiają do rafinacji i powtórnego wykorzystania. Obecnie proces ten obejmuje część produkcji. W trosce o środowisko naturalne nieustannie trwają prace nad włączeniem do niego kolejnych etapów produkcji i tym samym zamykania obiegów wody.

Wprowadzamy ekologiczne kolekcje

Klienci W.KRUK mają możliwość doświadczyć ekologicznego wymiaru produkcji także na etapie salonów sprzedaży. W.KRUK posiada w ofercie ekologiczną linię biżuterii z diamentami laboratoryjnymi New Diamond by W.KRUK®. Wyróżnia je fakt, że powstają w laboratoriach, jako wyraz innowacyjności i odpowiedź na potrzeby współczesności. Diamenty New Diamond by W.KRUK® podlegają tym samym zasadom certyfikacji, co diamenty wydobywane metodą tradycyjną. Powstają dzięki pracy człowieka z zalążka tradycyjnych diamentów. W kolejnych latach będziemy dążyć do rozwoju oferty z kamieniami New Diamond by W.KRUK®.

W.KRUK w swojej ofercie posiada także akcesoria, takie jak wysokiej klasy torebki i galanteria skórzana ze skóry garbowanej ekologicznie. Planowany jest rozwój kategorii akcesoriów skórzanych w oparciu o roślinną technologię wyprawiania skór.

Tworzymy kolekcje dla każdego

W.KRUK tworzy biżuterię i akcesoria, których idea jest inkluzywna, w tym np. opracowana z Martyną Wojciechowską kolekcja perfum Freedom WATER, FIRE, EARTH, AIR. Każdy ma prawo do własnej interpretacji zapachu wolności. Nie definiujemy czy perfumy są dla kobiety lub mężczyzny. Sa dla każdego kto się z nimi utożsamia. Co więcej, wszystkie opakowania zewnętrzne dla flakonów perfum nadają się do recyklingu, tzn. wyrzucamy je do kontenera na papier (należy oddzielić magnes) oraz zostały wykonane z papieru posiadającego certyfikat FCS.

butelka perfum

Pakujemy odpowiedzialnie

W W.KRUK myślimy całościowo o naszych kolekcjach, nie zapominając o opakowaniu, które jest niezwykle istotnym elementem dla obdarowanej osoby. Przywołuje emocje ważne dla danej chwili. Jesteśmy w trakcie procesu wprowadzania alternatywnych opakowań ekologicznych, które powstały z myślą o chwilach ważnych w życiu naszych klientów, jak i z troską o środowisko naturalne. Zostały wykonane z papieru posiadającego certyfikat organizacji FSC (Forest Stewardship Council). Oznacza to, że surowiec wykorzystany do ich produkcji pochodzi m.in. ze zrównoważonej gospodarki drzewnej. Jednocześnie W.KRUK działa w myśl dwunastego celu zrównoważonego rozwoju ONZ – odpowiedzialna produkcja i konsumpcja.
Na nowych opakowaniach – różowych torebkach oraz pudełeczkach – znajdziemy specjalne oznaczenie wskazujące na przeznaczenie do recyklingu. Oznacza to, że należy je umieścić w kontenerze na papier. W przypadku pudełeczek, oddzielamy gąbeczkę, która powinna trafić do odpadów zmieszanych, a papierowa część ląduje w kontenerze na papier.

las
witryna sklepowa W.Kruk

Planeta

Troska o środowisko

witryna sklepowa W.Kruk

Dążymy do stałego wzrostu biznesowego, przy jednoczesnym zmniejszaniu naszego wpływu na środowisko i klimat. We wszystkich obszarach naszej działalności – w salonach W.KRUK, w Manufakturze oraz w Centrali, nieustannie ograniczamy zużycie energii, wykorzystywanie surowców oraz minimalizujemy wytwarzanie odpadów. Mierzymy i analizujemy nasz ślad węglowy oraz szukamy sposobów na jego redukcję.

logo W.Kruk rowerzysta

Ograniczamy zużycie energii

Oświetlenie LED jest wyłącznym typem oświetlenia salonów W.KRUK, optymalnym w zakresie emisji gazów cieplarnianych. Energia elektryczna dla wybranych salonów i Manufaktury W.KRUK pochodzi od dostawcy energii w ramach oferty EKO Biznes. Energia elektryczna pozyskana w ramach tego pakietu, jest objęta systemem Gwarancji Sprzedaży Energii Elektrycznej i pochodzi z ekologicznych źródeł energii.
Co więcej, na etapie produkcji wprowadziliśmy liczne działania skutkujące ograniczeniem zużycia energii – w 2019 r. Manufaktura W.KRUK została przeniesiona do nowoczesnego budynku, realizując m.in. cele oszczędności w zużyciu energii i wody, poprzez stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla budynku.

logo W.Kruk

Dążymy do redukcji emisji CO2

W.KRUK gromadzi oraz monitoruje dane dotyczące emisji CO2 w obszarze dostaw zewnętrznych oraz przesyłek wewnętrznych. R/r zredukowaliśmy ich ilość o 36%. Zbieramy także informacje związane z dojazdami pracowników do pracy. Promujemy bardziej ekologiczne środki transportu. Pracownicy Manufaktury mają do dyspozycji autobus dowożący ich do pracy, a flota służbowych pojazdów jest stopniowo wymieniana na pojazdy hybrydowe. Przy współpracy z partnerami zewnętrznymi wdrażamy projekty ograniczające ślad węglowy.

rowerzysta

Wartości W.KRUK

Nasze każde działanie jest ściśle związane z wartościami, które wyznajemy.

flaga

Wierzymy w niezależność

Każdy ma prawo do decydowania o sobie i swoim życiu, do samostanowienia

uścisk dłoni

Wierzymy w relacje międzyludzkie

Miłość, przyjaźń, rodzina to relacje międzyludzkie, które są stałe i sprawiają, że życie jest pełniejsze.

osoba

Wierzymy w pracę ludzką

Doceniamy codzienny wysiłek, praca jest dla nas wartością.

drzewo

Wierzymy w naturę

Czerpiemy inspirację z natury i robimy wszystko by ją chronić.

Okładka raportu

Raporty niefinansowe

Pobierz, by dowiedzieć sie więcej

Więcej informacji na temat działań z zakresu ESG znajduje się w rocznych raportach niefinansowych Grupy VRG, do której należy W.KRUK, które prezentujemy poniżej.

Okładka raportu
Kodeks Etyki w Grupie Kapitałowej VRG S.A.
Pobierz dokument
Kodeks Postępowania dla Dostawców i Kontrahentów Grupy Kapitałowej VRG S.A.
Pobierz dokument